Nem engedte be a régi orosz igazgató a kinevezett új tulajokat a Dunai Vasműbe
A kohóknak záros határidőn újra kellene indulniuk, különben tönkremennek, Jevgenyi Tankiljevics azonban nem hajlandó elismerni, hogy már nem ő az igazgató, miután a magyar állam a törvényesség helyreállítása érdekében új tulajként, a Steelhold Limitedet nevezte meg, és közgyűlést is tartottak.
Továbbra is áll a bál a ISD Dunaferr Zrt. által működtetett Dunai Vasmű körül, számolt be a Mérce. Mint emlékeztetnek az orosz-ukrán érdekeltségű ISD Dunaferr valódi tulajdonosi szerkezetét még a magyar kormány sem tudta megállapítani, a valós tulajdonosi struktúrát, ezért új, 99,6 százalékos részvényesként a Cipruson bejegyzett Steelhold Limited nevű céget bízta meg a törvényes működés helyreállításával és új részvényesi közgyűlés összehívásával.
Bencze Bálint, a Steelhold ügyvédje hétfői sajtótájékoztatóján közölte, ugyan a közgyűlést a jog szerint megtartották, az eredményes volt és új vezetőséget is választottak, a 2012-ben kinevezett vezérigazgató Jevgenyij Tankiljevics biztonsági emberei nem engedték be őket az üzem területére.
Ezért a közgyűlést kénytelenek voltak a közeli Dunaújvárosi Munkásművelődési Központban megtartani. A közgyűlés után Makszim Nyelin, a Steelhold igazgatója közölte, a helyzet súlyos, immár a vasmű túlélése a tét. Tájékoztatójuk szerint jelenleg mindkét kohó és az acélmű is áll, a hengerművek több hónapja alig-alig működnek, és ha a szénszállításért nem fizetnek napokon belül, akkor a kokszolóblokkokat is leállíthatják, ami technológiailag lehetetlenné tenné az újraindításukat.
További problémát jelent, hogy a Tankiljevics vezette igazgatóság lehetetlen helyzetet teremtett az ISD Dunaferrben működő Vasas szakszervezeti alapszervezettel is, a bérekre és juttatásokra csupán részletfizetést ígért. Molnár László, a szakszervezet alapszervezeti titkára ezzel kapcsolatban elmondta, a szakemberek bizonytalan bérhelyzet miatti sorozatos felmondása után körülbelül 4000-4200 munkavállaló lehet még a Dunaferrnél. Utalt arra is ,a dolgozók bérét rendszeresen darabokban, tehát jogellenesen fizetik csak ki.
Ráadásul a kohók leállása miatt sok dolgozót szabadságra küldtek, ám ha 8-10 napon belül nem indítják újra őket tönkremennek, ez pedig százmilliárdokban mérhető kárt jelentene a Dunaferrnek.
Bencze Bálint kijelentette, szerinte Jevgenyij Tankiljevics semmiféle módon nem jogosult az ISD Dunaferr képviseletére, ezért Dunaújváros önkormányzatánál a jegyzőtől kért birtokvédelmet, a rendőrséget pedig felszólította, mindenképpen biztosítsák a gyár területére való bejutásukat.
A fejleményekre reagált végül Tankiljevics is, közleményében úgy fogalmazott:
„Ennek a szervezetnek az élén áll Tankhilevich Evgeny mint Legfőbb-, Általános Vezérigazgató-helyettes, akit az Igazgatóság 2012-ben alkalmazott ebben a beosztásban, és aki az Igazgatóság által korábban jóváhagyott Szervezeti és Működési Szabályzat szerint a DUNAFERR legmagasabb vezető beosztású munkavállalója azóta is. Nem ez a vezetés illegitim tehát, hanem az a törekvés, amivel a tavalyi érdekcsoport most újra próbálkozik, még ha most részben új emberekkel is teszi.”
(Kiemelt kép: Az első csapolás a dunaújvárosi ISD Dunaferr átépített nagyolvasztójában 2016. július 25-én. Fotó: MTI | Máthé Zoltán)