Nagy a baj Budapesten: 31 milliárdos mínuszban a főváros
A Krácsony Gergely vezette főváros őszig folyószámlahitelből gazdálkodik.
A főváros 31 milliárd forintos hiánnyal kénytelen gazdálkodni, miután a Magyar Államkincstár március végén inkasszózta az állam által 2025-re előírt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás első, 25 milliárdos részletét – számolt be róla a Népszava. A Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint a főváros jelenleg folyószámlahitelből működik, amit várhatóan őszig, az iparűzési adó beérkezéséig lesz kénytelen fenntartani. A tervek szerint a hiány addigra eléri a 60 milliárd forintot, ami azonban őszre 40 milliárdra csökkenhet. Ezt a tervek szerint az év végén fizetik vissza.
A Népszava emlékeztetett: a főváros idei költségvetése csak úgy lett nullszaldós, hogy a kormány által követelt 89 milliárd helyett csupán 39 milliárdos hozzájárulással számoltak. A kincstár azonban a teljes összeg levonását érvényesítette, akkor is, ha ez fizetésképtelenséget okoz. A szolidaritási hozzájárulás mértéke az elmúlt években jelentősen nőtt: 2020-ban még 5 milliárd forint volt, idén már 89. Az önkormányzat perek sorát indította az ügyben, és bár a 2023-as év kapcsán már pert is nyert, a megítélt összegből eddig semmit nem kapott vissza.
Nehéz helyzetben a főváros, nagy az egymásnak feszülés
Korábban megírtuk: nemrég egymásnak feszült Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, valamint Karácsony Gergely főpolgármester, miután előbbi élesen bírálta Budapest vezetését. A konfliktus középpontjában a szolidaritási hozzájárulás állt, amelynek mértékét a főváros vezetése aránytalannak és jogsértőnek tartja, a kormány szerint ugyanakkor Budapestnek ki kell vennie a részét a vidék felzárkóztatásában.
Ahogyan azt Nagy Márton a bejegyzésében írta: Budapest az EU-s átlag fejlettségének 168%-án áll, miközben az ország egyes részei jelentősen le vannak maradva. A főváros iparűzési adóbevételei folyamatosan nőnek – elérve a 300 milliárd forintot –, ennek ellenére Budapest vezetése „csődközeli állapotba züllesztette” a várost.
Karácsony Gergely természetesen nem hagyta szó nélkül a nemzetgazdasági miniszter által közölteket. A politikus bejegyzésében először is leszögezte: nem a szolidaritás elvét vitatja a főváros, hanem azt, hogy a kormány aránytalanul nagy terhet ró Budapest költségvetésére. A szolidaritási hozzájárulás mértéke 2019-ben (Tarlós István idejében) még csupán 5 milliárd forint volt, idén viszont a kormány 89 milliárdot akar elvonni a várostól, ami 18-szoros növekedést jelent. Budapest ráadásul az állami költségvetés nettó befizetője, azaz több pénzt vonnak el tőle, mint amennyit támogatásként visszakap. A főpolgármester végül felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte a kormány Budapest és a vidék szembeállításával próbálja elterelni a figyelmet arról, hogy a szolidaritási hozzájárulás teljes rendszere valójában az önkormányzatok megsarcolását szolgálja.
(Kiemelt képünkön Karácsony Gergely főpolgármester látható. Forrás: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)