Ettől lenne boldog Karácsony: ezért szurkol nagyon a főpolgármester Nagy Mártonnak
Komoly ütésváltásba keveredett Karácsony Gergely és Nagy Márton a közösségi médiában. A téma Budapest pénzügyi ellehetetlenítése volt.
Egymásnak feszült Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, valamint Karácsony Gergely főpolgármester, miután előbbi élesen bírálta Budapest vezetését – szúrta ki a Blikk. A konfliktus középpontjában a szolidaritási hozzájárulás állt, amelynek mértékét a főváros vezetése aránytalannak és jogsértőnek tartja, a kormány szerint ugyanakkor Budapestnek ki kell vennie a részét a vidék felzárkóztatásában. Ahogyan azt Nagy Márton a bejegyzésében írta:
Budapest az EU-s átlag fejlettségének 168%-án áll, miközben az ország egyes részei jelentősen le vannak maradva. A főváros iparűzési adóbevételei folyamatosan nőnek – elérve a 300 milliárd forintot –, ennek ellenére Budapest vezetése „csődközeli állapotba züllesztette” a várost.
Nagy Márton szerint a szolidaritási hozzájárulás célja az, hogy a gazdagabb települések támogassák a nehezebb helyzetben lévőket. A jogszabályok minden önkormányzatra egyformán vonatkoznak, és azok fizetnek többet, akiknek nőtt az iparűzési adóbevételük. A tárcavezető szerint Budapest nem vonhatja ki magát a kötelezettség alól, és előbb rendeznie kellene a saját pénzügyeit, mielőtt „hangulatkeltéssel” próbálja elkerülni a befizetéseket.
Karácsony Gergely nagyon szurkol Nagy Mártonnak
Karácsony Gergely természetesen nem hagyta szó nélkül a nemzetgazdasági miniszter által közölteket. A politikus bejegyzésében először is leszögezte:
egy országgal együtt szurkol, hogy a magyar gazdaság, és immár a költségvetés teljhatalmú uraként legyen legalább egy fránya szám, egy darab előrejelzés, amit Nagy Márton eltalál, hiszen az megállapítható, hogy az Budapest kapcsán most sem sikerült.
Ezután a főpolgármester a tárgyra térve leszögezte, nem a szolidaritás elvét vitatja a főváros, hanem azt, hogy a kormány aránytalanul nagy terhet ró Budapest költségvetésére. A szolidaritási hozzájárulás mértéke 2019-ben (Tarlós István idejében) még csupán 5 milliárd forint volt, idén viszont a kormány 89 milliárdot akar elvonni a várostól, ami 18-szoros növekedést jelent. Budapest ráadásul az állami költségvetés nettó befizetője, azaz több pénzt vonnak el tőle, mint amennyit támogatásként visszakap. A főpolgármester végül felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte a kormány Budapest és a vidék szembeállításával próbálja elterelni a figyelmet arról, hogy a szolidaritási hozzájárulás teljes rendszere valójában az önkormányzatok megsarcolását szolgálja.
(Kiemelt képünkön Karácsony Gergely főpolgármester. Forrás: Karácsony Gergely Facebook-oldala)