Közös tervvel állt elő Vitézy és Karácsony: ezt akarják a mini-Dubaj helyett
December 18-án dönthet a Fővárosi Közgyűlés a kiválasztott arab befektető által kitalált fejlesztési tervvel szemben benyújtott előterjesztésről, amit Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is támogatnak.
Felkerültek a Fővárosi Közgyűlés következő, december 18-i ülésének előterjesztései a főváros hivatalos honlapjára szerdán. Ezek között vette észre a Válasz Online, hogy Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője, és Karácsony Gergely főpolgármester egy közös javaslatot nyújtottak be arra vonatkozóan Rákosrendezőn a mini-Dubaj néven ismert, rengeteg ingatlant és "felhőkarcolót" magában foglaló beruházás helyett egy zöld fejlesztés valósuljon meg, írta meg az Infostart.
Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös javaslatot nyújtottak be
Hónapokkal korábban derült ki, hogy az említett vasúti területre Európa egyik legnagyobb toronyháza épülhet fel. Az Eagle Hills nevű vállalat a kormánnyal kötött megállapodás értelmében ötmilliárd euróból hozhat létre egy teljesen új városrészt Rákosrendezőn. A projekt azonban sokakat aggaszt, főleg amiatt, mert nagyon közel van a Hősök teréhez, ezért megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire lesz hatással a főváros összképére.
A szerződést már megkötötték, ezért az arab beruházó előnyben van. Több romos épületet is lebontottak, illetve elkezdték kiköltöztetni a bérlőket. A beruházó az első terveket már bemutatta a kormánynak, Lázár János pedig azt mondta, csak abban az esetben valósulhat meg a beruházás, ha az jót tesz a városnak. Az információk szerint még a főváros és a kerületek sem látták a terveket.
A Válasz Online cikke szerint a frissen benyújtott javaslatban a következők szerepelnek:
- Legalább 25 hektáros új közpark kialakítása szükséges, mely nem egy vasbetonlemezen a vasúti vágányok költséges felülépítésével történik, hanem valós, ökológiailag értelmezhető zöldterületként valósul meg.
- Emellett helyre kell állítani a Rákos‐patak érintett szakaszának természetközeli ökológiai állapotát, ami egyben a XIII‐XIV. kerületet összekötő zöldút létrehozását is jelenti, benne sétánnyal, kerékpárúttal és a patak menti élőhelyek folytonosságát biztosító ökológiai folyosóval. A Rákosrendező területét és a Nagykörút vonalát a Radó Dezső‐tervben foglaltaknak megfelelően lineáris parkkal szükséges összekötni a váci vasútvonal mentén, a Nyugati pályaudvar térségétől Rákosrendezőig.
- A fejlesztési területen összesen legfeljebb 1.600.000 m2 bruttó szintterületű beépítés, és ezen belül 15.000 lakás létesíthető több ütemben. A szociális szempontok figyelembevételével kialakított, megfizethető új lakások aránya minden egyes beruházási ütemben el kell, hogy érje a 20%‐ot.
- A területen biztosítani javasolt egy új, összvárosi vagy akár országos léptékben értelmezhető kulturális vagy más, látogatóvonzó közintézmény elhelyezését, ami túlmutat az új városrész közvetlen igényein, de gazdagítja annak kínálatát. Ennek programját nem időszerű meghatározni, de évtizedes távlatban Budapesten mind korszerű előadőművészeti‐színházi, mind könyvtári, mind múzeumi funkcióra látszik a meglévő beépített területek és végképp a zöldfelületek helyett a rozsdaövezetekbe irányítandó fejlesztési igény.
- A városnegyed kiszolgálásához szükséges oktatási, szociális és egészségügyi intézmények helyben, új építéssel biztosítandók.
- A városrész szerkezete, a tömbök mérete, a közterületek és privát használatú terek rendszere, az utcák és közterületek hálózata a budapesti városi léptékekhez igazítandó.
- A beépítés sűrűségi súlypontjait, a területen belüli alközpontok hálózatát a „15 perces város” elvének megfelelően szükséges meghatározni.
- Az esetlegesen építeni tervezett magas‐ és toronyházak magasságának meghatározásánál és elhelyezésénél elsődleges szempont kell legyen a hagyományos budapesti városképhez való illeszkedés.
Szerepel a javaslatban, hogy a magas házak magasságának meghatározásánál és elhelyezésénél elsődleges szempont kell legyen a hagyományos budapesti városképhez való illeszkedés. A javaslat arra is kitér, hogy a területre vonatkozó építési szabályokat ne kiemelt projekt típusú kormányrendeletben állapítsák meg, a fővárosban is álljon fel egy projekttestület, ami azonos súllyal dönthet az ügyről, mint a kormány.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Karácsony Gergely főpolgármester Facebook oldala)