Németország válsága és az új világrend - Szalai Zoltán az 50 percben
A Neshama TV 50 perc című műsorában Szalai Kálmán vendége Szalai Zoltán, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatója, a Mandiner főszerkesztője volt. A beszélgetés során többek között politikai és gazdasági témákat érintettek, valamint szóba került Németország helyzete is Európában. A beszélgetést még a német választások előtt rögzítették.
Németország válságban? Az 50 perc legújabb adásában Szalai Zoltán, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatója, a Mandiner főszerkesztője segít eligazodni a politikai és gazdasági kihívások között. A beszélgetés középpontjában az orosz kapcsolatok, az ipari átállás, a zöldpolitika és Trump visszatérésének hatása áll. Mit jelent mindez Európa jövőjére nézve? Milyen hatással lehet az energiaválság és az elektromos autógyártás radikális átalakítása? Vajon mi vár Németországra az európai politikai sakkjátszmában?
Németország helye Európában
Az 50 perc legújabb adásában Szalai Zoltán, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatója, a Mandiner főszerkesztője volt a vendég, akivel Németország és Európa jelenlegi politikai és gazdasági helyzetét elemeztük, különös tekintettel a Trump-kormány változásaira és az orosz kapcsolatokra.
Németország mindig is az európai politika meghatározó szereplője volt, de az elmúlt években mintha elbizonytalanodott volna. Gazdasági és politikai stratégiája folyamatosan változik, miközben az energiafüggősége, az ipari átállás és a zöld politika egyre nagyobb kihívások elé állítja.
Orosz kapcsolat: barátságból ellenség?
Szalai rámutatott, hogy Németország történelmi kapcsolatokat ápolt Oroszországgal. Már Gerhard Schröder idejében is az orosz nyersanyagokra építették gazdasági fejlődésüket, amelyet Merkel kormánya is támogatott. Az ukrajnai háború azonban teljesen átformálta ezt a stratégiát. Az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása végleg megpecsételte az orosz-német energetikai kapcsolatot, amelynek következtében Németország egyre inkább az LNG-import felé fordult.
Az energia- és ipari válság
A beszélgetésben Szalai kitért a német ipar drasztikus átalakulására is. Az autóipar, amely korábban a gazdaság motorja volt, hatalmas kihívásokkal küzd. A belső égésű motorok visszaszorítása és az elektromos járművek erőltetett bevezetése sok szakértő szerint tól gyorsan történik, ezzel veszélyeztetve a német autógyártók világpiaci pozícióját. A kínai és amerikai versenytársak, mint a Tesla vagy a BYD, egyre nagyobb előnyre tesznek szert az elektromos autóiparban.
Trump hatása: Amerika és Európa átalakuló viszonya
Trump visszatérése az amerikai elnöki székbe teljesen átformálhatja az európai politikai egyensúlyokat. Az Egyesült Államok előtérbe helyezte a "reciprocitás" elvét a nemzetközi kereskedelemben, amely során az európai piacokat is szigorúbb vámokkal sújthatják. Németországnak készen kell állnia arra, hogy változások jönnek mind az USA-val, mind Kínával való kapcsolataikban.
Német belpolitika: a CDU erősödése és az AfD felfutása
A beszélgetés végén Szalai a német belpolitikáról is beszélt. A CDU várhatóan megnyeri a következő választásokat (a választást a CDU nyerte - a szerk.), de az AfD támogatottsága is meredeken emelkedik. Ha az AfD eléri a 20-25%-os szintet, az jelentősen átalakíthatja a politikai viszonyokat. Az eddigiek alapján azonban a CDU várhatóan inkább koalícióra lép majd az SPD-vel vagy a zöldekkel, semmint az AfD-vel.
Izrael és Németország kapcsolata
Németország hagyományosan kiáll Izrael mellett, de a migráció következtében egyre nő a palesztinpárti demonstrációk száma. A CDU és az AfD is Izrael-párti politikát folytat, de a baloldali zöldek és a Linke párt inkább a palesztin álláspont felé hajlik. Ez hosszútávon kihívást jelenthet a német külpolitika számára.
Németország jelenleg egy nagy átalakulás kellős közepén áll, mind gazdasági, mind politikai értelemben. A következő évek döntései meghatározzák majd, hogy az ország milyen szerepet tölt be Európában és a világban.
(Kiemelt képünkön Szalai Zoltán és Szalai Kálmán láthatóak. Forrás: 50 perc)