Kenedi János foglalkoztatási tilalom alatt állt, emiatt van most nagyon nehéz helyzetben (Exkluzív videó a 168-on!)

Kenedi János a szocializmus ideje alatt foglalkoztatási és utazási tilalom alatt állt, azaz néger volt. Kénytelen volt álnéven munkát vállalni, amiben barátai segítették. Saját bevallása szerint abban az időszakban a mostaninál sokkal jobban élt, hiszen az eltiltás miatt nagyon kevés a nyugdíja. Többek között ez derült ki az író-történészről Réczei Tamás újraindult, kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című interjúműsorból. Ne hagyja ki!

2024. október 1., 18:00

Szerző:

Kenedi János olyan kevés nyugdíjat kap abból adódóan, hogy a szocializmus idején foglalkoztatási tilalom alatt állt, hogy ha választania kéne a kettő közül, akkor a négersége idejét jobbnak ítélné – derült ki többek között az író-történészről Réczei Tamás újraindult, Dobd be magad! című műsorában. A teljes interjú exkluzív módon ezúttal is kizárólag a 168.hu felületén látható.

Kenedi János „négerként” jobban élt

„Ha rögtön meg kellene önt neveznem egy titulussal, akkor gondban lennék. Mondhatnám, hogy Kenedi János újságíró, szociológus, sajtótörténész, szerkesztő, országgyűlési képviselő-jelölt, főkolompos és „néger”. Utóbbiról azonban a mai kor embere már nem biztos, hogy tudja, hogy mit takar” – hangzott el a Réczei Tamás vezette Dobd be magad! című műsor legelején. Kenedi János ugyanakkor rögtön tisztázta a helyzetet, így elmondta:

„Foglalkoztatási és utazási tilalom alatt álltam. A foglalkoztatási tilalom esetemben azt jelentette, hogy kirúgtak a munkahelyemről, és valahonnan pénzt kellett szereznem. A barátaim segítettek ebben, így voltam szociológiai mélyinterjú készítő, kódoló, műfordító, de nem a saját nevemen. Tehát a négerség annyit jelentett, hogy valakinek a nevén dolgozott az ember.”

– osztotta meg Kenedi János író-történész a Réczei Tamás vezette Dobd be magad! című műsorban. Hozzátette, a négerségéből fakadó nehézségeket most éli meg csak igazán.

„Megjegyzem „négerként” jobban éltem, mint most a nyugdíjból. Mert olyan kevés nyugdíjam van amiatt, hogy foglalkoztatási tilalom alatt álltam, hogy ha ezt összehasonlítom a négerséggel, akkor a négerség a jobb.” – osztotta meg Kenedi János.

Kenedi János bedobta magát, de mibe is?

A fentiekből kitűnik, hogy Kenedi Jánosnak, ha lehet így fogalmazni, egyáltalán nem volt könnyű élete. Ám az író-történész részletesen beszélt a nehézségeiről. Hiszen a Dobd be magad! portréműsornak pontosan ez a lényege, hogy a meghívott vendégek történeteket osszanak meg magukról, kifejezzék az érzelmeiket, és beszéljenek arról is, szoktak-e feszültséglevezetés céljából játszani. A műsor során kiderül róluk, hogy mennyire kudarctűrők, van-e bennük versenyszellem, és hogy csapatjátékosok-e vagy inkább egyedül küzdenek meg a problémákkal.

A Dobd be magad! vendégei olyan dolgokat is megosztanak a saját életútjukkal kapcsolatban, amelyekről ritkán beszélnek a nagynyilvánosság előtt. S hogy mik ezek pontosan?

Az életük taktikája és annak esetleges kudarcai, a szabálykövetési képességük és feszültségük kifejezése, a konfliktusokban való szerepük. Összességében a Dobd be magad! egy olyan életútutazás, amely elkalauzol bennünket a műsor vendégeinek élettörténetében a legrejtettebb összefüggésekbe.

Persze az utazás elképzelhetetlen lenne egy kiváló játékmester közreműködése nélkül, aki ezúttal sem más, mint Réczei Tamás színházrendező és dramaturg, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház egykori művészeti vezetője, a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának volt oktatója. A műsorvezető a 2019-ben megjelent Nagyon kell szeretniök doku-dráma kötet szerzője, 2020-tól az EMIH kulturális tanácsadója, a Baross utcában megnyíló Firgun Színház vezetője. 

(Kiemelt képünkön Kenedi János. Forrás: Dobd be magad!)

Kenedi János író és történész feje tele van államtitkokkal, amikről senkinek sem beszélhet. Ugyanis köti őt a titoktartási törvényre vonatkozó hivatali esküje, amit még az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság vezetésének elvállalása előtt tett le. Ám hogy az író-történész erről az állapotról hogyan vélekedik, az a kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című műsorból derül ki. Ne hagyja ki!