Újabb internetes csalás terjed: jól nézze meg, ha az OTP-től kap levelet!

Újabb csalás terjed az interneten, ismeretlenek az OTP Bank nevében küldött kamulevelekkel akarják kicsalni áldozataik minden adatát.

2024. szeptember 3., 12:14

Szerző:

Az elmúlt időszakban újabb internetes csalás terjed. Ismeretlenek az OTP Bank nevében küldenek üzeneteket a gyanútlan áldozatok számára – figyelmeztet a 24.hu. Hozzáteszik, a feladók az OTP Bank munkavállalójának adják ki magukat, valódinak tűnő (tehát otpbank.hu végződésű), de valójában hamisított e-mail címet használnak, és az érkező levélben sokszor létező, valóban a pénzintézetnél dolgozó munkatársak adatai vannak feltüntetve. Fontos tudni, hogy az e-mail csatolmánya tartalmaz egy tömörített mappát (Törölt fizetési megbízás.tar), amiben egy olyan, kártékony fájl található, ami képes ellopni a felhasználó számítógépén található személyes adatokat, például elmentett felhasználónév/jelszó párosokat, e-mail hitelesítő adatokat. 

A portál szerint a csalásokhoz használt kamulevél tárgyában szerepel a fizetési megbízás törlése, a tartalom pedig a következő: 

„A csatolt fizetési megbízás törölve lett, mert a címzett bankja zárva van. A pénz visszakerül a bankszámlájára.”

Emellett a levélben még található egy 12 jegyű hivatkozási szám is. 

Nagyon fontos, hogy amennyiben ilyen tárgyú és szövegű levelet kap az OTP Bank nevében, semmiképpen ne töltse le és nyissa meg a csatolmányt, helyette az e-mailt azonnal törölni kell. 

Az internetes csalások ezért annyira sikeresek

Az internetes csalások kapcsán az egyik legnagyobb nehézséget az okozza, hogy az áldozatok nem számíthatnak kártérítésre, hiszen az esetek többségében nem ellopják az adataikat, hanem ők maguk árulják el azokat.

A bűnözők ma már továbbképzik magukat, és pszichológiai módszereket használnak mások megtévesztésére. A szakemberek szerint ezek ellen csak úgy lehet védekezni, ha minden, idegentől származó megkeresést fenntartásokkal kezelünk.

A vészhelyzetre hivatkozó kéréseknél is érdemes higgadtan reagálni, és először átgondolni, hogy van-e realitása a történetnek. Ugyanezen logika mentén érdemes azt is mérlegelni, hogy egy irreális akció mögött vajon nem állnak-e csalók. A netes vásárlások eleve hordoznak magukban némi kockázatot, de aki nem tudja felmérni, mely weboldalak számítanak megbízhatónak, szinte biztos anyagi kárt fog szenvedni.

Az érzelmi zsarolás is bevett módszer, amivel megpróbálnak az ember lelkére és segítő szándékára hatni, vagy éppen arra, hogy egy adott terméket vagy szolgáltatást nagyon szeretne megkapni. Ezek ellen úgy lehet a leghatékonyabban védekezni, ha nem adunk ki magunkról személyes információkat, és a legjobb szándék mellett sem utalunk azonnal pénzt egy ideges bankszámlára.

Ha pedig máshogyan nem érnek célt, a csalók általában sürgetni kezdenek, vagy éppen nagyon gyors döntésre kényszerítik áldozataikat. Mindig gyanús, ha egy meghirdetett termékre azonnal érkezik egy megkeresés, ahogyan az is, ha nem hagyják, hogy nyugodtan átgondoljunk egy tranzakciót. A szakértők azt tanácsolják, soha ne hagyjuk magunkat hirtelen döntésekre kényszeríteni. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: AFP)