Több tucat delfint mentettek meg Új-Zélandon
A hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfinek a part közelébe vetődtek, és az apály miatt kerültek a partra.
49 hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfin vetődött partra Új-Zéland Farewell Spit elnevezésű tengerpartjánál. A csapatból kilenc állat már elpusztult. A bajba került állatokat helyi idő szerint hétfőn reggel vette észre egy túraszervező.
A természetvédelmi őrök és számos önkéntes folyamatosan hűtötte és nedvesítette a parti homokra vetődött állatok testét, majd a dagállyal visszajuttatták az állatokat a mély vízbe. A delfinek helyi idő szerint este 9 óra után már mintegy 80 méterre úsztak attól a helytől, ahol partra vetődtek.
A Radio New Zeeland Amanda Harvey-t, a minisztérium egyik természetvédelmi őrét idézte, aki szerint nem sérültek meg a delfinek a parton.
Korábban is előfordult tömeges partra vetődés a Farewell Spit homokos partjánál, amely a Tasman-tengerbe nyúlik. Négy évvel ezelőtt 650 delfin rekedt ezen a tengerparton. A helyet "delfincsapdának" is hívják, mivel a delfinek nehezen úsznak vissza partvonal fogságából, ha egyszer véletlenül odavetődtek.
Több elmélet is született arról, hogy miért vetődnek partra a delfinek. Vannak, akik azzal magyarázzák, hogy zsákmányra vadászva kerülnek túl közel a parthoz, mások szerint a csapat sérült tagját védik, vagy maguk a delfinek menekülnek egy ragadozó elől.
(Kiemelt képünk illusztráció: Hosszúszárnyú gömbfejű delfinek (Globicephala melas) úsznak a Földközi-tengerben a katalóniai Begur partjai előtt 2020. május 26-án. Fotó: MTI/EPA/EFE | Fran Arnau)