A palánták kiültetésének 5 halálos buktatója: Ön is elköveti őket?
A palánták kiültetésekor elkövetett hibák könnyen visszavetik a növények fejlődését vagy akár pusztulásukat is okozhatják – a siker kulcsa a fokozatosság és az időzítés.
A palántanevelés során elért eredmények könnyen kárba veszhetnek, ha a kiültetés nem megfelelő módon történik. A hirtelen környezetváltozás stresszt okozhat a növényeknek, ami fejlődésük megtorpanásához vagy elpusztulásukhoz vezethet – hívja fel a figyelmet az Agrárszektor. Mutatjuk, mik azok a hibák, amik a palánták pusztulásához vezethetnek.
A palánták kiültetésének leggyakoribb hibái és azok elkerülése
Korai kiültetés és fagyveszély
Sokan túl korán ültetik ki a palántákat, amikor még fennáll a fagyveszély. A melegkedvelő növények, mint a paradicsom és a paprika, csak az utolsó fagyok elmúltával, stabilan 12-15°C-os talajhőmérséklet mellett ültethetők ki biztonságosan. Ez a magyarországi viszonylatban a fagyosszentek, tehát Pongrác, Szervác és Bonifác napja után, május közepe táján jön el.
Edzés hiánya
A palánták hirtelen kikerülése a szabadba napégést, megfázást vagy más stresszhatást okozhat. Az edzés során a növényeket fokozatosan szoktatjuk a kinti körülményekhez, először csak pár órára helyezve őket árnyékos, szélvédett helyre, majd fokozatosan növelve a kint töltött időt.
Nem megfelelő ültetési mélység
A palánták túl mélyre vagy túl sekélyre ültetése gyökérrothadáshoz vagy instabil növekedéshez vezethet. Általános szabály, hogy a palántákat olyan mélyre ültessük, ahogy a nevelőedényben voltak, kivéve a paradicsomot, amelyet mélyebbre is ültethetünk a jobb gyökérfejlődés érdekében, mivel a paradicsom képes gyökeret ereszteni a száron is.
Túlöntözés vagy alulöntözés
A nem megfelelő öntözés gyökérrothadáshoz vagy kiszáradáshoz vezethet. A palántákat ültetés után alaposan be kell öntözni, majd a talaj nedvességtartalmát rendszeresen ellenőrizni kell, hogy elkerüljük a túlzott vagy elégtelen vízellátást.
Tápanyaghiány
A palánták kiültetése előtt fontos a talaj megfelelő előkészítése és tápanyaggal való ellátása. Ha az őszi-tavaszi talajelőkészítés során elmaradt a tápanyagpótlás, akkor az ültetőgödörbe adagoljunk frissen rostált komposztot vagy más szerves trágyát a növények egészséges fejlődése érdekében.
A sikeres palántázás kulcsa a megfelelő időzítés, az alapos előkészítés és a növények fokozatos hozzászoktatása a kinti körülményekhez. Ezek betartásával biztosíthatjuk növényeink egészséges fejlődését és bőséges termését.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)