Mutatjuk, hogy mire jutottak a világ vezetői a G20 csúcson
Egységre és együttműködésre buzdította a nemzetközi közösséget Hszi Csin-ping kínai elnök a G20-csúcstalálkozón az indonéziai Bali szigetén fekvő Nusa Duában kedden.
A kihívásokkal szemben a béke, a fejlődés és a mindenki számára gyümölcsöző együttműködés előmozdítására van szükség – mondta Hszi a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport ülésén. „Minden országnak le kell cserélnie a megosztottságot az egységre, a konfrontációt az együttműködésre és a kizárást a befogadásra” – szögezte le a világ vezetői, többek között Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök előtt.
A kínai államfő szerint a G20-nak példát kellene mutatnia ebben a világ számára, és ennek érdekében ismertetett egy három pontból álló javaslatot.
A bali csúcstalálkozó témája - a Kilábalás együtt, megerősödve - azt jelzi, hogy a G20-ak elkötelezetten támogatják a fejlődő országok növekedését, és el akarják kerülni a kiegyensúlyozatlanság kialakulását a válságból való globális kilábalás során – húzta alá Hszi. A kínai elnök egyúttal felsorolt néhány globális problémát - a koronavírus-világjárványt, a sebezhető világgazdaságot, a geopolitikai feszültségeket, illetve az élelmiszer- és energiaválságot -, amelyek a fejlődés kerékkötői lehetnek.
Megjegyezte: határozottan ellenezni kell az élelem és az energia politikai eszközként vagy fegyverként való felhasználását. Egyúttal az egyoldalú szankciók és korlátozások felfüggesztése mellett foglalt állást. Hszi aláhúzta: a tömbösödés nem válasz a problémákra, és senkinek sem szabad a másik kárára kereskedelmi politikát folytatnia, magas kerítéssel körbezárt kiskertet építenie, vagy elitklubokat létrehoznia. Peking a múltban többször vádolta azzal az Egyesült Államokat, hogy szövetségi rendszer kiépítésére törekszik. A kínai vezető egyúttal jelezte: támogatja, hogy az Afrikai Uniót is felvegyék a G20-ba. Hszi elmondta: a modernizáció felé haladó Kína újabb lehetőségeket kínálhat a világnak, lendületet adhat a nemzetközi együttműködésnek, és hozzájárulhat az emberiség fejlődéséhez.
Az ukrajnai háború lezárásával és a klímaváltozás elleni harccal kapcsolatos közös erőfeszítésekről, a nukleáris fenyegetés elleni fellépésről, valamint a Párizs és Peking közötti együttműködés mélyítéséről egyeztetett kedden Emmanuel Macron francia és Hszi Csin-ping kínai elnök Balin, a G20 csoport állam- és kormányfői találkozójának margóján. A találkozót követő Twitter-üzenetében Macron leszögezte: a Franciaország és Kína közötti szoros együttműködésnek kulcsszerepe van az ukrajnai háború lezárásában, emellett pedig Párizs és Peking közösen támogatja a legsebezhetőbb gazdaságokat, választ ad a széndioxid-mentesítés kihívásaira, és eltökélt a biodiverzitás védelmében. A két vezető emellett határozottan felszólalt a nukleáris fegyverek bevetése ellen. Az Elysée-palota közleményben arról tájékoztatott, hogy a francia elnök sürgette kínai hivatali partnerét, gyakoroljon nyomást Vlagyimir Putyin orosz elnökre annak érdekében, hogy visszatérjen a tárgyalóasztalhoz, elkerülendő az ukrajnai háború további súlyosbodását. A világ stabilitása Kína érdeke is – hangsúlyozta Emmanuel Macron francia államfő Hszi Csin-pingnek.
Hszi Csin-ping méltatta az európai államok békére irányuló erőfeszítéseit, és ismét határozottan felszólalt az atomfegyverek bevetése ellen – áll az Elysée-palota közleményében. A francia elnök egyik tanácsadója elmondta, a kétoldalú egyeztetésen az államfők megállapodtak abban, hogy több területen is, egyebek között a mezőgazdaság terén mélyítik országaik kapcsolatát. Macron 2023 elején Kínába látogat, amennyiben a Covid-19-cel kapcsolatos egészségügyi rendelkezések ezt lehetővé teszik - tette hozzá Párizs. Hszi Csin-ping felszólította Macront, álljon ki az Európai Unióban a szervezet "független és pozitív" Kína-politikájáért és teremtsen megfelelő, kedvező légkört a kínai befektetések számára Franciaországban. A feleknek tiszteletben kell tartaniuk egymás legfontosabb érdekeit, mélyíteniük kell az együttműködést és bátorítaniuk kell az új kezdeményezéseket a zöldenergia, valamint a technológiai és tudományos innovációk terén – tájékoztatott az egyeztetést követően a kínai külügyminisztérium. Hszi Csin-ping a megbeszélésen leszögezte, a világ új, változásokkal teli korszakba lépett, melyben Kínának és Franciaországnak, valamint Kínának és az Európai Uniónak meg kell őriznie a függetlenségét és nyitottság – tudatta a Hszinhua kínai hírügynökség.
(Fotó: Ludovic MARIN / POOL / AFP)