Sokan tényleg gyerekpótlékként tartanak kutyát? Itt a válasz a kérdésre

Egy új kutatás jelent meg arról, hogy pontosan milyen viszony van a kutya és az ember között.

2025. április 24., 12:57

Szerző:

Többször vizsgálták már azt, hogy a kutyatartók viszonya pontosan miként jellemezhető a kutyával. Számos olyan feltevés született, ami szerint a kutya és a gazda között gyerek-szülő viszony van, ám egy új kutatásból most teljesen más derül ki, írta meg az Infostart.

Ez jellemző a kutya és a gazdi kapcsolatára

Az ELTE Etológia Tanszékének legfrissebb tanulmánya szerint a kutyákkal való kapcsolat egyedi szerepet tölt be az emberi szociális hálóban – nem gyerekpótlékról van szó, hanem egy érzelmileg összetett, támogató kapcsolatról, amely a gyermeki szeretet és a baráti konfliktusmentesség sajátos keveréke.

A Scientific Reports folyóiratban megjelent kutatás több mint 700 kutyatartó bevonásával vizsgálta a gazda-kutya viszonyt 13 kapcsolatjellemző mentén, összehasonlítva négy emberi kapcsolattal (gyermek, partner, közeli rokon, legjobb barát).

Az eredmények szerint a kutyatartók: leginkább a kutyával való kapcsolatukkal voltak elégedettek, a kutyákat tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, hogy a kutyájuk szereti őket a legjobban.

A kutyák magas pontszámot értek el a gondoskodás és megbízhatóság terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a kapcsolatukat az emberekkel. Ugyanakkor a hatalmi egyenlőtlenség a kutyák esetében sokkal nagyobb, mint bármely emberi kapcsolatban – a gazda dönt, szabályokat hoz, irányít.

Kubinyi Enikő, az Etológia Tanszék vezetője szerint a kutyák érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktusmentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely az ember által irányított kapcsolatból fakad.

Összetett kapcsolatot fedeztek fel

A kutatás cáfolta azt a feltételezést, hogy a kutyák az emberi kapcsolatok hiányát pótolják. Azok az emberek, akik több támogatást kapnak emberi kapcsolataikban, a kutyájuktól is több támogatást éreznek.

Ujfalussy Dorottya, a kutatás egyik szerzője így fogalmazott:

„Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak - de az eredményeink nem ezt igazolták.”

A tanulmány egy új, többdimenziós megközelítést alkalmazott, nem sorolta előre meghatározott kategóriákba (pl. „családtag” vagy „háziállat”) a kutya-gazda kapcsolatot, hanem árnyaltabb képet adott arról, hogy milyen formában nyújtanak érzelmi és társas támogatást a kutyák, és ez hogyan függ össze a gazdák igényeivel. A kutatás rávilágít: a kutyák nem pótolják, hanem kiegészítik az emberi kapcsolatokat, és egyre fontosabb érzelmi szereplőivé válnak szociális világunknak.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)