Rejtett betegségek: 6 egészségügyi ok, ami megváltoztatja a házikedvence viselkedését

A kutyák és macskák furcsa vagy szokatlan viselkedése gyakran nem csupán nevelési kérdés, hanem komoly egészségügyi problémák jele is lehet.

2025. április 12., 14:40

Szerző:

Sok gazdi gondolja úgy, hogy kutyája vagy macskája egyszerűen kezelhetetlen, pedig a szokatlan viselkedés gyakran egészségügyi problémára utal – figyelmeztet a CBC cikke Dr. Karen van Haaften állatorvosi viselkedésszakértő tanácsai alapján. Mutatjuk, milyen egészségügyi problémák állhatnak annak hátterében, hogy a házikedvencünk viselkedése megváltozik.

Furcsa viselkedés vagy figyelmeztető jel? Amikor házikedvencünk „rosszalkodása” mögött betegség húzódik

1. Fájdalom


A fájdalom az agresszió egyik leggyakoribb kiváltója, mégis gyakran rejtve marad. Az állatok evolúciós okokból igyekeznek elrejteni a fájdalmukat, így csak közvetett jelek utalnak rá. Ha egy állat hirtelen nem tűri az érintést, vagy például nem ugrik fel többé a kanapéra, az fájdalomra utalhat – különösen idősebb, ízületi problémákkal küzdő kedvenceknél.

2. Húgyúti vagy szisztémás problémák


Ha egy szobatiszta kutya vagy macska hirtelen elkezd a lakásban üríteni, azt sokan bosszúsággal vagy dacnak tulajdonítják. Pedig lehet, hogy húgyúti fertőzés, diabetes vagy vesebetegség áll a háttérben – különösen, ha a vizelet mennyisége, gyakorisága vagy a vizelési hely megváltozik.

3. Iatrogén (gyógyszer okozta) tünetek


Bizonyos gyógyszerek – például a szteroidok – mellékhatásként viselkedési változásokat okozhatnak, például agressziót vagy ingerlékenységet. A gazdiknak érdemes a kezelések megkezdése előtt tájékozódni a lehetséges hatásokról.

4. Bőrproblémák, allergiák


A túlzott nyalogatás, vakarózás, érzékenység nemcsak testi tünet, hanem viselkedésváltozással is jár. Van Haaften szerint például a macskák „pszichogén alopeciáját” sok esetben valójában bőrgyógyászati okok idézik elő, nem lelki zavar.

5. Emésztőrendszeri gondok


A gyomorpanaszok nemcsak hányást és hasmenést okozhatnak. A kutyák ilyenkor gyakran nyalják a padlót, a falat vagy rágják a bútorokat. A macskáknál jellemző az ún. pica – amikor nem ehető tárgyakat, például műanyagot vagy textilt fogyasztanak.

6. Neurológiai betegségek


Az agy működészavara – például daganat vagy gyulladás – extrém viselkedést eredményezhet: például láthatatlan légy után kapkodás, értelmetlen agresszió, farokkergetés vagy mozgáskoordinációs zavarok. Ezek a jelek gyakran elsőként utalnak neurológiai problémára.

Dr. van Haaften hangsúlyozza: a hirtelen vagy fokozatos viselkedésváltozások nem fegyelmezési kérdések, hanem sokszor testi betegségek tünetei, ezért minden gyanús esetben érdemes állatorvosi vizsgálatot kérni. Az időben felismert probléma nemcsak a kedvenc életminőségét javítja, hanem a gazdi és az állat kapcsolatát is megóvhatja.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: StockSnap via Pixabay)