Emberre veszélyes féregfertőzésre figyelmeztet a SOTE: kutyák és rókák terjeszthetik
A zoonózisok, vagyis állatról emberre terjedő betegségek között egyre nagyobb figyelmet kap az echinococcosis, amelyet galandféreg okoz. A fertőzés kutyák, rókák és aranysakálok révén terjedhet, és komoly egészségügyi kockázatot jelenthet az emberre.
Az echinococcosis, más néven hidatidózis, egy olyan zoonózis, amelyet a galandféreg lárvái okoznak. A féregfertőzés során ciszták képződhetnek az emberi szervezetben, elsősorban a májban, tüdőben, agyban vagy csontokban. A betegség hosszú évekig tünetmentes lehet, de később hasi fájdalom, sárgaság, köhögés vagy véres köpet jelentkezhet – számol be róla az Index a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának közleménye alapján.
Galandféreg-fertőzés terjedése: kutyák és rókák közvetíthetik az emberre is veszélyes betegséget
A fertőzés forrása elsősorban a kutyák, rókák és aranysakálok, amelyek a galandféreg petéit ürítik. Ezek a peték a kutyák szőrén, lábán, orrán vagy száján is megtalálhatók, és ha az állat megnyalja a kezünket, majd étkezés előtt nem mossuk meg alaposan a kezünket, a fertőzés könnyen átjuthat az emberre.
A betegség megelőzése érdekében fontos a házikedvencek rendszeres féregtelenítése, különösen akkor, ha azok szabadon járnak-kelnek, és kapcsolatba kerülhetnek vadállatokkal. Ezen kívül ügyelni kell a személyes higiéniára: mindig mossunk kezet étkezés előtt, és alaposan tisztítsuk meg a gyümölcsöket, zöldségeket, különösen akkor, ha olyan területen élünk, ahol vadállatok is előfordulhatnak.
A szakemberek szerint a zoonózisok száma folyamatosan növekszik, és jelenleg több mint 200 olyan fertőző betegség ismert, amelyek állatról emberre terjedhetnek. Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak a kontinensen, míg 2022-ben 739-et, és a szám minden évben nőtt kicsit, hazánkban is. Ezért különösen fontos a megelőzés és a tudatos állattartás, hogy csökkentsük a fertőzés kockázatát.
A kutyák és macskák önállóan nem hordoznak zoonóziskockázatot, ha megfelelően gondozottak és rendszeresen féregtelenítettek. A legnagyobb veszélyt a vadállatok jelenthetik, amelyek közvetlen kapcsolatba kerülhetnek házikedvenceinkkel, és így közvetíthetik a fertőzést.
Kardics Kinga infektológus azt is elmondta a lapnak, hogy a galandféreg petéi az állati ürülékkel az alacsonyan termő gyümölcsökre, zöldségekre is rákerülhetnek, ezeket mindig alaposan meg kell mosni, különösen, ha a kertünkbe betévedhet róka, aranysakál.
Fontos, hogy a kutyák és macskák gazdái tisztában legyenek a zoonózisokkal kapcsolatos kockázatokkal, és tegyenek meg mindent a megelőzés érdekében.
A zoonózisok elleni védekezés közös felelősség, amely a házikedvencek gazdáinak, az állatorvosoknak és az egészségügyi hatóságoknak egyaránt feladata. Csak együttműködve érhetjük el, hogy csökkentsük a fertőzések kockázatát, és megőrizzük közösségünk egészségét.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)