Hepatitis A-járvány: Egy kézfogás is elég lehet

​A hepatitis A járvány Magyarországon az év első két hónapjában hétszeresére növelte a fertőzésgyanús esetek számát a tavalyi év azonos időszakához képest.​

2025. március 31., 10:52

Szerző:

2025 első két hónapjában a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett esetek száma hétszeresére emelkedett a 2024-es év azonos időszakához viszonyítva. A leginkább érintett területek Budapest, Pest és Fejér vármegyék, ahol a járvány főként óvodás és iskolás korú gyermekek körében terjed – írta meg a Economx.

A hepatitis A vírus jellemzői és tünetei

A hepatitis A vírus általában négyhetes lappangási idő után okoz tüneteket, amelyek közé tartozik a láz, gyengeség, hasi fájdalom, sárgaság és sötét színű vizelet. Ezek a tünetek általában néhány napig vagy hétig tartanak, majd megszűnnek. Ritkán, az esetek kevesebb mint 1%-ában, súlyosabb májelégtelenség is kialakulhat, amely sárgasággal, tudatzavarral és alvászavarral járhat. ​

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében kiemelten fontos a gyakori, alapos szappanos kézmosás és a közös használatú felületek, például mosdók, illemhelyek, kilincsek és villanykapcsolók fertőtlenítése. Ezek az intézkedések különösen fontosak a közösségekben, ahol a vírus könnyebben terjedhet. Tóth Sándor virológusprofesszor szerint 

a kézhigiéniához köthető terjedés a kisiskolásokat és óvodásokat érinti leginkább.

A professzor ezért úgy véli, hogy szigetszerű marad a fertőzés. Jelezte, hogy a kis helyi csoportot érintő járványnak nincs alsó határa, ha már egy fél osztály megbetegszik, azt is annak tekintik.

„Szó sincs halálos betegségről, nincs olyan mértékű járvány, hogy indokolt lenne a lakosság oltása” – szögezte le a professzor. Tóth Sándor azt is elárulta, hogy a máriatövisben lévő szilimarinnak májvédő hatása van, ezzel lehet erősíteni a szervezetet a fertőzéssel szemben.

A betegség pedig viszonylag egyszerű higiéniai lépések betartásával megelőzhető. 

Bár a hepatitis A általában enyhe lefolyású betegség, bizonyos esetekben, különösen ha más kórokozók is jelen vannak, súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak. Ezért a szakemberek javasolják a védőoltás felvételét azok számára, akik fokozottan ki vannak téve a fertőzés veszélyének, például trópusi vagy szubtrópusi országokba utazók, vagy olyan területeken élők, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények.

A járvány további alakulása és a hatóságok reakciója

A viszonylag hosszú lappangási idő miatt a hatóságok további esetszám-növekedésre számítanak. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és szükség esetén további intézkedéseket hoz a járvány megfékezése érdekében.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Tegnap 14:04

Az épületek minősége nemcsak komfortérzetünket, hanem egészségünket is befolyásolja. A beteg épület szindrómát a 70-es évektől kutatják, amikor Amerikában elkészültek az első gigantikus felhőkarcolók, ahol sok ember betömörült viszonylag kis helyre, kis irodákba, és észrevették azt, hogy egyeseknek fejfájás, rossz közérzet, másoknak ennél súlyosabb egészségügyi problémáik jelentkeztek.