Ferenc pápára emlékeznek a világ vezető politikusai
Ferenc pápáról több nemzetközi politikus is megemlékezett a közösségi médiában: Emmanuel Macron, III. Károly brit király, Vlagyimir Putyin és a Fehér Ház is lerótta tiszteletét.
Az Index gyűjtötte össze, hogy a világ vezető politikusai hogyan emlékeznek meg a hétfőn elhunyt Ferenc pápáról.
Így emlékeznek Ferenc pápára a világ vezető politikusai
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke X-bejegyzésében úgy emlékezik meg Ferenc Pápáról, mint aki „milliókat inspirált a katolikus egyházon túl is, a kevésbé szerencsések iránti alázatával és tiszta szeretetével”.
A Fehér Ház szintén az X-oldalán emlékezett meg Ferenc pápáról. Azt írták: „Nyugodj békében, Ferenc pápa”.
J.D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke volt az utolsó politikus, aki még találkozhatott Ferenc pápával, X-oldalán külön bejegyzésben együttérzését fejezte ki a keresztény világgal, illetve hálát mondott Ferenc pápa Covid-19 idején mondott homíliájáért.
„Ferenc pápa halálával világszerte csaknem másfél milliárd katolikus veszített el egy fontos vezetőt” – írta Ferenc pápáról Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, aki kiemelte, hogy az egyházfő kiváló példát adott alázatosságról, illetve a szegénység és a társadalmi igazságtalanság elleni küzdelemről. A svéd miniszterelnök hangsúlyozta: „Sok svéd különösen emlékszik vissza Ferenc pápa 2016-os történelmi látogatására, amikor részt vett a reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen”.
A holland miniszterelnök, Dick Schoof úgy fogalmaz Ferenc pápáról, mint aki „felismerte napjaink égető problémáit, illetve szolgálatkészségével és együttérzésével sokak számára példakép lett”.
Emmanuel Macron szintén az X-oldalán emlékezett a pápára. Azt írta: „Ferenc pápa Buenos Airestől Rómáig azt akarta, hogy az egyház örömet és reményt hozzon szegények legszegényebbjei számára”.
Friedrich Merz leendő német kancellár úgy ír Ferenc pápáról, mint akinek „az alázat és az Isten irgalmába vetett hit volt a vezérlő elve”.
Isaac Herzog izraeli elnök azt írta: „Mélységes részvétemet küldöm a keresztény világnak, különösen Izrael – a Szentföld – keresztény közösségeinek, nagy lelki vezetőjük, Őszentsége Ferenc pápa elvesztése miatt”.
Andrzej Duda lengyel államfő szerint Ferenc pápa „az irgalmasság nagy apostola volt, aki meglátta a választ a modern világ kihívásaira”.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az X-oldalán úgy fogalmaz Ferenc pápáról, aki „a békét és a társadalmi igazságosságot hirdette”, hozzátéve, hogy „az ő tanítása és az öröksége nem fog elveszni”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök méltatta Ferenc pápa szerepét a katolikus és az ortodox egyház közötti párbeszéd előmozdításában. A Kreml által kiadott közleményében az áll, Putyin szerint a pápa a humanizmus és az igazságosság magas értékeinek következetes védelmezője volt, nagy nemzetközi tekintéllyel rendelkezett. Putyin kiváló embernek nevezte a pápát, akiről „örökre a legvilágosabb emléket” őrzi.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is tisztelettel adózott Ferenc pápa emléke előtt. Azt írta, ő „tudta, hogyan kell reményt adni, a szenvedést imával enyhíteni és az egységet elősegíteni”. Zelenszkij szerint Ferenc pápa az ukrajnai békéért és az ukránokért imádkozott, és most együtt gyászolnak a katolikusokkal és minden kereszténnyel, akik Ferenc pápától vártak lelki támogatást.
(Kiemet képünk: Ferenc pápa fehér rózsát visz Szűz Máriának a heti általános audiencián a vatikáni Szent Péter téren 2015. december 9-én. Ferenc pápa 2025. április 21-én halt meg - jelentette be a Vatikán. Fotó: Vincenzo PINTO / AFP)