Visszaesett a nyelvvizsgázók száma, egyre kevesebben beszélnek idegen nyelveket
A nyelvvizsga megszerzésével már sokan egyáltalán nem próbálkoznak.
A tavalyi év statisztikái alapján egyértelműen látszik, hogy drasztikus mértékben csökkent azok száma, akik a nyelvvizsga megszerzését tűzték ki célul – írta meg az Eduline.
Természetesen a nyelvvizsgázók közül nem mindenki szerzi meg elsőre a bizonyítványt, és sokak szerint ez nem is mindig tükrözi a valós nyelvi képességeket, ám aggasztó, hogy míg tíz évvel ezelőtt 130 ezren próbálták megszerezni ezt a dokumentumot, addig a tavaly évben már csak 60 ezren próbálkoztak.
Az Oktatási Hivatal Nyelvi Akkreditációs Osztálya által közzétett adatok alapján az is egyértelmű, hogy még mindig az angol a legnépszerűbb nyelv, a vizsgázók több mint 80%-a ebből a nyelvből szeretett volna bizonyítványt szerezni a tavalyi évben, de ez végül csak valamivel több, mint 39 ezer vizsgázónak sikerült. Más idegen nyelvek azonban teljesen háttérbe szorultak, és egyre kevesebben tanulják azokat.
A nyelvvizsga megszerzése még mindig fontos
A szakértők szerint a nyelvvizsgaközpontok évek óta kevesebb jelentkezővel számolhatnak, hiszen a diplomaszerzés előtt álló fiatalok gyakorlatilag eltűntek a rendszerből. 2020-ban a kormány nyelvvizsga-amnesztiát rendelt el, így a koronavírus-járvány kitörését követően mindenki megkapta a diplomáját, akinek korábban ehhez már csak a nyelvvizsgája hiányzott.
Ebben az időszakban még a diplomaszerzés feltétele volt legalább egy B2-es, középfokú nyelvvizsga megszerzése, amelyet a felsőoktatási törvény is rögzített. 2022-ben azonban ezt módosították, eltörölték ezt a kötelezettséget annak ellenére is, hogy a korábbi években az volt a cél, hogy már az egyetemekre való bekerülésnek is feltétele legyen legalább egy nyelvvizsga megszerzése.
A legfrissebb, 2024-es adatok alapján németből 7760-an próbáltak meg nyelvvizsgát szerezni, és már spanyol, francia, olasz és orosz nyelvből is akadtak vizsgázók, de ők már csak néhány száz főt tesznek ki. Finnből csupán 7, míg japán nyelvből még kevesebb, összes 2 bizonyítványt állítottak ki.
A korábban népszerű holland nyelvből is csupán 29-en próbálták megszerezni a nyelvvizsgát, ami végül egy vizsgázót leszámítva mindenkinek sikerült, de jelentős visszaesés a korábbi évekhez képest. Az elmúlt 10 év adataival összevetve látszik, hogy 52 százalékos a visszaesés mértéke, és ez különösen a ritkább nyelveket érinti. Bár az idegen nyelvek ismerete továbbra is lényeges a munkaerőpiacon, mégis egyre kevesebben próbálják megszerezni a nyelvtudást bizonyító dokumentumot.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)