Ennyibe kerül a diploma megszerzése – nagy a különbség az egyetemek között
Néhány egyetem esetébe jóval magasabb költségekkel kell számolnia a hallgatóknak.
Minden egyetem saját döntés alapján határozhatja meg, hogy az egyes képzésekért milyen tandíjat számít fel, a legnépszerűbb szakok esetében azonban érdemes felkészülnie minden leendő hallgatónak arra, hogy mélyen a zsebükbe kell majd nyúlniuk – hívta fel a figyelmet az Eduline.
Mint arról a 168.hu is beszámolt korábban, néhány felsőoktatási intézménybe kifejezetten nehéz lesz idén bekerülni, mivel egyes slágerszakokra sokkal többen jelentkeztek, mint az eddigi években. Eleve magasabb volt az érettségizők száma, de az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy országos szinten több száz állami férőhelyet szüntettek meg. Mindez azt jelenti, hogy még a felvételt nyert hallgatók is csak önköltséges formában kezdhetik meg a tanulmányaikat.
Emellett azonban azt is érdemes tudni, hogy jelentős eltérések mutatkoznak az egyes felsőoktatási intézmények, illetve a szakok között is: sok esetben ugyanannak a képzésnek a tandíja több százezer forintos eltéréseket is mutathat a különböző egyetemeken.
Ez a néhány egyetem és képzés a legdrágább az országban
A portál gyűjtése alapján egyértelművé vált, hogy a népszerű szakokért egyre többet kell fizetni, de általánosságban is elmondható, hogy nőtt a képzések költsége.
A legdrágább szakok listáján a dobogó legfelső fokán a repülőmérnöki képzés áll, amelyre ugyan három intézményben is lehet jelentkezni, ám mindenképpen több millió forintot kell kifizetni érte – félévenként. A képzés a Milton Friedman Egyetemen a legdrágább, 4 700 000 forintos félévenkénti tandíjjal, de a Budapesti Műszaki Egyetemen is csak 100 ezer forintot lehet megspórolni félévenként, bár ott az utolsó, 7. félévben már jóval kevesebbet, 1 400 000 forintot kell kifizetni. A repülőmérnöki diploma a Nyíregyházi Egyetemen a legolcsóbb: félévenként 4 400 000 forintba kerül, így egyértelmű, hogy a képzés valójában nem mindenki számára elérhető, hiszen jelentős anyagi áldozatot követel a hallgatóktól.
A hallgatók körében továbbra is nagy népszerűségnek örvendenek a korábban már megszokott, sokak által választott képzések, például a pszichológia, a gazdálkodási és menedzsment, a mérnökinformatikus, valamint a jogász és az orvosi szakok. Ez utóbbi kategóriában egyébként az állatorvosi képzés a legdrágább, amelyet ráadásul kizárólag az Állatorvostudományi Egyetemen lehet elvégezni. Itt félévenként 1 450 000 forintot kell fizetni, ami ugyan a repülőmérnöki képzéshez viszonyítva jóval alacsonyabb, ám tekintve, hogy a diploma megszerzéséhez 11 félévet kell teljesíteni, közel 16 millió forintba kerül a végzettség megszerzése.
Érdekesség, hogy az egyes szakok között intézményenként is eltérő képzési költségek tartoznak, így a 20 ezer forinttól a több százezerig is terjedhet a félévenként fizetendő tandíjak összege. Nagy általánosságban elmondható, hogy a fővárosi egyetemek magasabb árakat határoztak meg, bár ez sem minden szak esetében igaz. Összességében azonban úgy tűnik, hogy minden szak esetében érdemes utánanézni, hol és milyen költségekkel végezhető el a kiválasztott képzés.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)