Bajban az egyetemisták: megemelkedtek a diákhitel költségei

2025-től a diákhitel kamata is jelentősen megemelkedik, ami rengeteg hallgatót érint.

2025. január 4., 09:47

Szerző:

Közel 10 százalékra emelkedett január elsejétől a szabad felhasználású diákhitel kamata, így azok az egyetemisták, akik most szeretnék felvenni a kölcsönt, már ezzel számolhatnak – írta meg a Bank360.

A Diákhitel1 nagy segítséget jelenthetett azon hallgatóknak, akiknek akár egy váratlan kiadást kellett fedezniük, akár rendszeresen jövedelemkiegészítésre volt szükségük, hiszen ez a hitelkonstrukció biztosította, hogy félévente maximum 750 ezer forint erejéig szabadon felhasználják ezt a keretet. Bár a hitelfelvétel lehetősége most is adott, de 2025. januárjától a hitel kamata 9,65 százalékra emelkedett.

A Diákhitel1 kamata eddig is folyamatosan emelkedett, annak ellenére is, hogy a kormány kamatstopot vezetett be rá. Aki december 31-ig megkötötte a hitelfelvételi szerződést, az év első felében még a korábban érvényben lévő, 7,99 százalékos kamattal számolhat, ám aki csak idén igényli a diákhitelt, annak már a közel 10 százalékos kamat az irányadó.

A diákhitel kamatozása már nem annyira kedvező, mint korábban

A Diákhitel2 ugyan továbbra is kamatmentes, ám azt fontos tudni, hogy ezt kizárólag tanulmányi célokra, például tandíjra lehet költeni, és közvetlenül az adott oktatási intézménynek lehet továbbítani. A Képzési Hitel is kamatmentes marad, ugyanakkor a sok egyetemista által igényelt Diákhitel1 a 9,65 százalékos kamatával már nem nyújt akkora segítséget, mint korábban.

A felsőoktatásban tanulók 15 és 150 ezer forint közötti összeget igényelhetnek, amelyet havonta vagy félévente is felvehetnek, maximum 750 ezer forint erejéig. A törlesztést csak akkor kell megkezdeni, ha megszűnik a hallgatói jogviszony, a futamidő azonban bizonytalan, ahogyan a törlesztőrészletek mértéke is, hiszen ezek a jövedelem függvényében változnak. Az azonban tény, hogy ma már nehezebben visszafizethető a kölcsön, hiszen jelentős emelkedés tapasztalható a kamatokban: 2023 júniusához képest gyakorlatilag a duplájára emelkedett ez a költség.

Eközben a kormány elindította a munkáshitelt, amely 4 millió forintnyi kamatmentes hitel felvételét teszi lehetővé azon fiatalok számára, akik nem tanulnak tovább a felsőoktatásban. Ezzel, illetve egyéb államilag támogatott hitelekkel összevetve is az látszik, hogy a Diákhitel1 már nem tartozik a legolcsóbb hiteltípusok közé, a hallgatóknak pedig legkésőbb tanulmányaik befejezését követően meg kell kezdeniük a törlesztést abban az esetben is, ha nem tudnak azonnal elhelyezkedni a munkaerőpiacon.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)