Mutatjuk, ezeknél a bankoknál már fel lehet venni a munkáshitelt
A legtöbb bank nem késlekedett a munkáshitellel kapcsolatban.
Amint arról portálunk is beszámolt az év vége közeledtével jelentette be a kormány, hogy a 17 és 25 év közötti fiataloknak lehetőség lesz hozzájutni az ún. munkáshitelhez 2025. január 1-jétől. A bankok többsége már január első napján meghirdette ajánlatát a munkáshitelre, amit a jogosultak akár igényelhetnek is, és van, ahol ezt online megtehetik. A Bank360 összeállítása szerint a feltételek a jogszabályi kötöttségek miatt ugyan hasonlóak, de találni jelentős különbségeket az elvárásokban, és máris megjelent az első olyan ajánlat, amiben 100 ezer forint extra jóváírással csábítják a fiatal ügyfeleket a hitelfelvételre. Január 1-től megtalálható az új szabad felhasználású kölcsön az OTP, az MBH, a K&H, a CIB, a Gránit és az Erste kínálatában a portál összesítésének tanúsága szerint.
A munkáshitel feltételei
Ahogyan arról lapunk is hírt adott a a munkáshitelre a 17 évnél idősebbek és a 26 évesnél fiatalabbak jogosultak, akik nem kaphatnak Diákhitelt, valamint akik nem szereztek korábban már felsőfokú képesítést. Mint ismert Diákhitelt azok kaphatnak, akik valamilyen felsőfokú oktatási intézményben tanulnak, tehát a munkáshitel azoknak szól, akik nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, és legalább heti 20 órában dolgoznak alkalmazottként vagy vállalkozóként. A maximálisan igényelhető kölcsönösszeg 4 millió forint, melynek futamideje legfeljebb 10 év. A hitel kamatmentes, ha az igénylő fiatal Magyarországon marad és ezidő alatt munkaviszonya is fennáll.
Fontos tudnivaló, hogy a futamidő alatt született gyermek további kedvezményekre jogosítja a női igénylőket. Az első gyermeknél két évre fel lehet függeszteni a törlesztést, a másodiknál szintén jár ez az engedmény, sőt a fennálló tartozás felét el is engedik, a harmadik gyermek után pedig a teljes tartozást elengedi az állam.
Változás a bankok elvárásai között
A Bank360 cikke szerint a Gránit kivételével csak a már a 18 életévét betöltött fiatalok igényelhetik ezt a hitelt, holott a jogszabály erre akár már 17 éves kor után lehetőséget adna. A legalább 3 hónapos tb-jogviszony igazolása mellett az elvárt jövedelemben is vannak különbségek. Az OTP-nél ez minimum havi nettó 177 ezer forint, a CIB-nél 218 050, az Ersténél a 20 órás foglalkoztatottak átlagkeresete, a K&H-nál ugyanennyi, de már konkrét összegben, 210 638 forintban is meghatározva. A Gránit azt várja el, hogy az igénylőnek legyen rendszeres, a hiteltörlesztést lehetővé tevő jövedelme. Az OTP munkáshiteléhez nem elég az utcáról beesni: csak az kaphatja meg, akinek legalább 6 hónapja a banknál lévő számlára érkezik a jövedelme, továbbá a jelenlegi munkahelyén legalább 6 hónapos folyamatos munkaviszonya van – közölték. A munkáshitelre jogosult korosztály a bankoknál alapvetően korlátozottan hitelképes, sok pénzintézet személyi kölcsönt eleve nem is nyújt 21-23 éves kor alatt, ennek ellenére ezt a konstrukció láthatóan szívesen kínálják a bankok. Ennek fő magyarázata az, hogy a babaváró hitelhez hasonlóan a munkáshitelhez is kapcsolódik állami kezességvállalás, vagyis ha az adós nem törleszt, akkor a bankok az államtól megkapják a pénzüket, így számukra kockázatmentes ez a kölcsönnyújtás az igénylők fiatal kora ellenére is.
A kamat lehet nulla, de a THM nem
A Bank360.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy ugyan a munkáshitel a feltételek teljesítése esetén kamatmentes az igénylők számára, de az ajánlatokban ennek ellenére lehet találkozni hitelköltséggel. Ennek oka, hogy a hitelhez kapcsolódó állami kezességvállalásnak díja van, évente a fennálló tartozás 0,5 százaléka. Így a már élő banki ajánlatokban a futamidőtől és a felvett összegtől függően 0,4-0,55 százaléktól induló THM-eket láthatnak az ügyfelek.
Ha valaki a teljes, 4 milliós forintos összeget felveszi 10 évre, akkor a havi törlesztőrészlete 35 ezer forint lesz.
Plusz jóváírás
Várható, hogy a bankok az ügyfelekért folyó versenyben plusz jóváírásokat is kínálnak majd az igénylőknek, ahogy ezt például a munkáshitelhez hasonlóan kamatmentes babaváró hitelnél is teszik. A már meghirdetett ajánlatokban erre már van is példa, hiszen a Gránit Bank 50 ezer forint (új számlanyitás esetén 100 ezer forint) jóváírást kínál a munkáshitel mellé az igénylőknek.
Babaváróval együtt
Gyermeket vállaló házaspárok élhetnek egyébként azzal a lehetőséggel is, hogy a babaváró hitelt és a munkáshitelt is felveszik, ha jogosultak az utóbbira is. Így együttesen akár 15 millió forint szabad felhasználású pénzhez juthatnak kamatmentesen. A babaváróval szemben a munkáshitelnek nem feltétele a gyerekvállalás, az csak plusz kedvezményre ad lehetőséget a női igénylőknek az új hitelnél, aminek az igénybevételéhez nem kell házasnak lenni.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)