Megjelentek a munkáshitel szabályai, itt vannak a részletek
A munkáshitel lehetőségét már korábban bejelentette a kormány, most pedig megjelent a törvény, így kiderültek a részletek.
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a munkáshitel részleteit. A törvény szövegéből több részlet is kiderül a hitelről, többek között világossá vált az is, hogy kik vehetik fel pontosan a hitelt. A 2025. január 1-jétől a bankoknál elérhető, legfeljebb 4 millió forint összegű hitelkonstrukcióról az is kiderült, milyen szankciókra számíthat valakit, ha nem tartja be a feltételeket, írta meg a Portfolio.
Kik vehetik igénybe a munkáshitelt?
A kormány korábban már felvázolta a munkáshitel fő jellemzőit, többek között elárulták, hogy fiatalok számára szeretnék elérhetővé tenni a hitelkonstrukciót. Az interneten megtalálható dokumentumból pedig már pontosan kiderült, kik vehetik fel a hitelt
Jogosult felvenni a hitelt az:
- aki magyar állampolgár vagy annak kell tekinteni; vagy aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja; itt tartózkodási jogosultsággal rendelkezik, vagy aki hontalan jogállású.
- az igénylő betöltötte a 17. életévét, de még nem töltötte be a 26. életévét,
- az igénylő rendelkezik magyarországi lakcímmel,
- az igénylő büntetlen előéletű,
- az igénylőnek nincs az állami adóhatóságnál nyilvántartott, ötezer forintot meghaladó köztartozása,
- az igénylőnek nincs a központi hitelinformációs rendszerről szóló 2011. évi CXXII. törvény Hitelinformációs Rendszerben (a továbbiakban: KHR) nyilvántartott tartozása.
A munkáshitel esetében nem csupán személyi feltételeknek kell megfelelni, mivel a munkára vonatkozóan is vannak előírások:
- az igénylő 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában és azt megelőzően legalább 3 hónapja folyamatosan a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 6. § (1) bekezdés a), bd) vagy d)-i) pontja szerint biztosított,
- az igénylő vállalja, hogy a hitel folyósításától számított legalább öt évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik és dolgozik,
- rendszeres, a hiteltörlesztését lehetővé tevő jövedelemmel rendelkezik,
- nem rendelkezik érvényes hallgatói, tanulói jogviszonnyal felsőoktatási intézményben és nem rendelkezik felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel,
- heti munkaideje legalább húsz óra,
- jövedelme eléri, vagy meghaladja a heti húsz órás munkaviszonyban foglalkoztatottak átlagos jövedelmét.
A munkáshitel kapcsán fontos megjegyezni, hogy csakis egyetlen alkalommal lehet felvenni. És csak az veheti fel, akit a hitelintézet alkalmasnak minősít.
Hitel jellemzői:
- A kölcsön összege nem haladhatja meg a 4 millió forintot.
- A kölcsön az ügyfél számára kamatmentes.
- Kezességvállalási díjat viszont kell fizetnie, mértéke évente a kezességgel biztosított fennálló kötelezettség összegének 0,5%-a, csakúgy, mint a babaváró hitel esetében.
- A kölcsön folyósítására a kölcsönszerződés megkötését követően, egy összegben kerül sor.
- A kölcsön forintalapú, a díj és az ügyleti kamat megfizetése és a tőketartozás törlesztése csak forintban történhet.
- A kölcsön törlesztését a folyósítás napját követő hónaptól kell megkezdeni.
- A kölcsön futamideje fixen 10 év.
- A hitelintézet az előtörlesztésért a támogatott személyek terhére díjat és egyéb költséget nem számíthat fel.
Erre számíthatnak azok, akik nem teljesítik a feltételeket
A hitelkonstrukció különféle feltételekhez van kötve, ha valaki ezeket nem teljesíti, akkor szankciókra számíthat. Ezek akkor lépnek életbe, ha a támogatott személy a kölcsön folyósításától számított 5 éven belül nem rendelkezik már magyarországi lakcímmel, akkor az utolsó magyarországi lakcímmel, megszűnt a tb-jogviszonya vagy nem áll fenn 90 napnyi folyamatos vagy összeadódó mértékben, akkor az említett időtartam lejártának utolsó napjától a kölcsöntartozás hátralévő összegére vonatkozóan a kamattámogatás megszűnik. Ebben az esetben a kamattámogatásra való jogosultság megszűnését követő 120 napon belül egy összegben, a hitelintézet útján köteles megfizetni a Kincstárnak.
A hitelfelvevő jogosult a törlesztés szüneteltetésére első és második gyereknél 2 évig. Ez mindenkinek jár, abban az esetben, ha a várandósság legalább 12. hetét betöltött magzata után, ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennáll, vagy a hitelfelvevő nő által örökbefogadott gyermek után, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé. A kölcsönkérelmet a várandósság alatt is be lehet nyújtani, ilyenkor a törlesztés szüneteltetésére vonatkozó dokumentumokat is be lehet adni a kölcsönkérelemmel együtt.
A kölcsönkérelmet a hitelintézetekhez kell majd benyújtani, a jogosultságot pedig a benyújtott dokumentumok alapján állapítja meg a bank. A benyújtást követő 10 napon belül bírálja el.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)