Donald Trump új intézkedése veszélyt jelenthet az egész világ számára

Donald Trump intézkedései súlyos hatást gyakorolhatnak a tudományos együttműködésekre.

2025. április 24., 10:40

Szerző:

Az elmúlt időszakban többen bírálták Donald Trump intézkedéseit. Az amerikai elnök döntései hatással lehetnek a tudományos együttműködésekre is, ezért az egyik belga egyetem már iránymutatásokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a jövőben hogyan érdemes a kutatóknak kapcsolatba lépniük az amerikai intézményekkel, írta meg a Pénzcentrum.

Donald Trump miatt figyelmeztetik a kutatókat

Komoly aggodalmát fejezte ki a belgiumi Genti Egyetem (UGent) az Egyesült Államokkal folytatott tudományos együttműködések növekvő kockázatai miatt, válaszul Donald Trump kormányának legújabb intézkedéseire – számolt be a belga hírügynökség.

Az egyetem szerint az amerikai kormány lépései nyomást gyakorolnak az akadémiai szabadságra és az intézményi autonómiára, miközben a cenzúra és politikai befolyás egyre komolyabb kihívás elé állítja a kutatókat. Az UGent belső körlevélben hívta fel az oktatók és hallgatók figyelmét a szigorodó határellenőrzésekre, valamint arra, hogy az USA kormányát bíráló megnyilvánulások akár következményekkel is járhatnak.

A kutatókat arra ösztönzik, hogy legyenek körültekintőek, különösen olyan érzékeny témák kapcsán, mint a klímaváltozás, sokszínűség vagy a nemi szerepek, melyek – a jelentés szerint – egyre gyakrabban válnak cenzúra és forrásmegvonás áldozatává az Egyesült Államokban.

Az intézmény reagálásképpen szigorította saját belső szabályozását is: az új amerikai együttműködéseket mostantól az egyetem emberi jogi és akadémiai szabadságon alapuló keretrendszere szerint értékelik. A kutatókat felszólították arra is, hogy érzékeny adatokat kizárólag az UGent szerverein tároljanak, így csökkentve az esetleges cenzúra vagy adatvesztés kockázatát.

A Harvard nem enged az amerikai elnöknek

A Harvard Egyetem pert indított az amerikai szövetségi kormány ellen, miután az több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be. A döntés Donald Trump kormányzatának politikai elvárásaira hivatkozva született, amelyek szerint az egyetemnek korlátoznia kellene a politikai aktivizmust, és reformokat kellene végrehajtania a felvételi eljárásokban, a tanulmányi programokban és a sokszínűséget támogató kezdeményezésekben, olvasható az Economx cikkében. 

A Harvard a bostoni szövetségi bíróságon benyújtott keresetében úgy fogalmazott, hogy a Trump-kormány célja a tudományos döntéshozatal politikai befolyás alá vonása, és hogy a szövetségi finanszírozás megvonását nyomásgyakorlásként használják. Az intézmény alkotmányos jogaira és akadémiai függetlenségére hivatkozva kérte a döntés felülvizsgálatát.

A beadvány szerint az amerikai kormány számos minisztériuma – köztük az energiaügyi, oktatási és egészségügyi tárca – is érintett a támogatás megvonásában. A Trump-adminisztráció korábban figyelmeztette az egyetemet, hogy összesen 9 milliárd dollárnyi támogatást is elveszíthet, ha 2025 augusztusáig nem hajt végre „átfogó reformokat”.

 

(Kiemelt kép: SAUL LOEB / AFP) 

Húsvéthétfő reggelén, 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa. A Vatikán hivatalos közleménye szerint halálát agyvérzés és az azt követő visszafordíthatatlan szívelégtelenség okozta.