Lukasenka tagadja, hogy közük lenne a Kijevben felakasztott ellenzéki aktivista halálához

Kriszcina Cimanouszjahát, az olimpiáról emigráló futónőt szerinte külső erők manipulálták.

2021. augusztus 9., 15:13

Szerző:

Megkérdőjelezhető újraválasztásának első évfordulóján Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök tagadta, hogy országának bármi köze lenne a kijevi parkban felaszkatva talált Vitalij Sisav ellenzéki aktivista halálhoz. A belarusz vezető szerint az ukrán titkosszolgálatok tudták, mivel foglalkozik az aktivista, és azt sürgette, minél hamarabb derítsék ki az ukrán hatóságok, mi állhat az ügy hátterében.

Vitalij Sisav – akinek eltűnését a múlt hétfőn közölték – egy Kijevben bejegyzett nonprofit szervezet, az Ukrajnai Fehérorosz Ház vezetője volt, amely aktívan segítette a fehérorosz hatóságok által üldözött ellenzékieket. Lukasenka szerint a fehérorosz–ukrán politikai kapcsolatok nagyon alacsony szinten vannak, erre példaként azt hozta fel, hogy az Európai Unió még nem függesztette fel a minszki légi járatokat, de Ukrajna ezt már megtette. Hozzátette: ezzel arra kényszerítették országa járatait, hogy Oroszországon át, így a Moszkva által bekebelezett dél-ukrajnai Krím félszigeten át repüljenek.

Ukrajna május 26-én függesztette fel a fehéroroszországi légi járatokat, miután a fehérorosz légierő leszállásra kényszerítette Minszkben a Ryanair Athén–Vilnius járatát, és őrizetbe vette a gépen utazó Raman Prataszevics ellenzéki újságírót. A NEXTA ellenzéki hírportál volt főszerkesztőjével kapcsolatban Lukasenka megjegyezte, nem örül annak, hogy Fehéroroszországban tartózkodik, mert így a minszki hatóságok felelnek a testi épségéért. Lukasenka azt is állította, hogy az ukrán rendvédelmi erők és tisztségviselők fegyveresek és fegyverzetek Fehéroroszországba történő áthelyezésére készülnek. Azt mondta, hogy fegyvereket és robbanószereket juttatnak át a határon.

Aljakszandr Lukasenka azt is mondta, hogy Kriszcina Cimanouszjaha futónőt külső erők manipulálták, amikor az olimpiai játékokról Lengyelországba menekült. A futónő a múlt héten érkezett meg Varsóba, miután megtagadta az edzői utasítást, hogy visszatérjen hazájába, és menedéket kért a tokiói lengyel nagykövetségen. „Fehéroroszország ma az egész világ figyelmének központjában van” – jelentette ki az elnöki palotában tartott sajtótájékoztatón az államfő, aki Litvániát és Lengyelországot okolta a két országgal közös határán kialakult menekültválság miatt.

A választás után tízezrek vonultak az utcákra Lukasenka lemondását követelve, amire az elnök elnyomással válaszolt. Számos tüntetőt őrizetbe vettek, több mint hatszázan jelenleg is börtönben vannak, sokan – közöttük legfőbb választási ellenfele, az ellenzék által a voksolás győztesének elismert Szvjatlana Cihanouszkaja és Szvjatlana Alekszijevics irodalmi Nobel-díjas írónő – száműzetésbe kényszerültek. Az ország készülő új alkotmányával kapcsolatban a 2020. augusztus 9-i, erősen vitatott tisztaságú elnökválasztáson hatodik mandátumára megválasztott Lukasenka kijelentette, hogy abban elsődleges lesz a nemzeti jog a nemzetközi jog felett, és a témával kapcsolatos orosz tapasztalatokon fog alapulni.

(Kiemelt kép: Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kabinetülésen vesz részt Minszkben 2021. július 23-án. Fotó: Nikolay Petrov / MTI/AP/BelTA)