Budapest lassan megfullad, az állam mégsem enged a szorításból

Budapesten akár az alapvető közszolgáltatások, így a közművek egy része és a közlekedés is leállhat.

2025. május 17., 10:31

Szerző:

A 2026-os költségvetési tervezet alapján az önkormányzatok szolidaritási hozzájárulása 28 százalékkal nő – írja a Népszava. Ez különösen súlyosan érinti Budapestet, amelynek idei befizetési kötelezettsége 89 milliárd forint lenne, de ennek csak kevesebb mint felével, 39 milliárddal kalkuláltak a költségvetés tervezésekor. Ugyanakkor már a jövő héten esedékes lenne az első, 25 milliárdos részlet befizetése, noha a főváros peres úton is vitatta a szolidaritási hozzájárulás mértékét, illetve annak kiszabási és beszedési módját.

Korábban a 168.hu is megírta, hogy a főváros folyószámlája jelenleg 44 milliárd forintos mínuszban van. Ez önmagában nem meglepő, hiszen Budapest az év nagy részében évek óta folyószámlahitelből működik. Csakhogy a mínusz egyre növekszik, így idén szeptemberig akár 60 milliárdra is felkúszhat. Ebbe a keretbe azonban nem fér bele a teljes 89 milliárdos szolidaritási elvonás. Arról a 3,69 milliárdos extra sarcról nem is beszélve, amit a Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által korábban bejelentett Versenyképes Járások Program finanszírozására szednek be a kormány által tehetősebbnek tartott városoktól, kerületektől.

Nem csak Budapest pénzére van most szükség

A most tervezett emelés egyébként nemcsak Budapestet, hanem a többi önkormányzatot is érzékenyen érintheti. Hiszen többen már most is forráshiánytól szenvednek, egyes önkormányzatok pedig egyenesen úgy vélik, hogy a növekvő teher ellehetetleníti a működésüket. Különösen akkor, ha közfeladatokat kell ellátniuk a csökkenő bevételek mellett. 

Márpedig a kormánynak szüksége lesz minden egyes adóforintra, miután nemrég kiderült, hogy a családtámogatási intézkedések – különösen a többgyermekes anyák számára biztosított adókedvezmény –, jelentős hatással van a magyar költségvetésre. Konkrétan: évente több száz milliárd forintot vonnak el a költségvetésből. A rendszer fenntarthatósága ráadásul erősen kérdéses, ha a bevételkiesést nem kompenzálja valahogy a kabinet. 

(Kiemelt képünkön Karácsony Gergely látható. Forrás: Attila KISBENEDEK / AFP)