Bántalmazás: éveken át terrorizálta sportolóit az agresszív edző, de simán megúszhatja
A vádak szerint a tréner éveken át megalázta, fizikai és verbális bántalmazásnak tette ki a rá bízott sportolókat.
Bántalmazással vádolják egy ismert magyar közszereplő hozzátartozóját, aki a ritmikus sportgimnasztika világában tevékenykedik – számolt be az ATV. A vádak szerint a edző éveken át megalázó, káromkodással teli, kiskorúakat is érintő fizikai és verbális bántalmazást alkalmazott a munkája során, emiatt számos válogatott sportoló hagyta abba a pályafutását. A Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség vizsgálatot indított, miközben már nemzetközi eljárás is zajlik.
Az ügyben nyilatkozó Kálnoki Kis Attila, világbajnok öttusázó, sportújságíró szerint bár úgy tűnik, elég jól dokumentáltak az események, hiszen a szülők régóta panaszkodnak, mégis az a jellemző, hogy Magyarországon nagyon ritka esetben ér el a nyilvánosságig egy-egy ügy, de ha el is ér, a büntetőfelelősség megállapításáig, vagy akár a vádlott megnevezéséig nem szokott eljutni.
Arra a kérdésre, hogy miért ilyen kitett a torna és a ritmikus sportgimnasztika az ilyen típusú bántalmazásoknak, Kálnoki Kis elmondta: a tornasport és a ritmikus gimnasztika egyik legnagyobb bölcsője a volt Szovjetunió területe, „a poroszos iskola területe, a makarenkói pofonok területe, ahol valószínűleg az a fajta szemléletváltás, pedagógiai és kulturális váltás, amely a nyugat-európai társadalmakban már évekkel ezelőtt végbe ment, még mindig nem történt meg. Amióta ezek az edzők kiáramlottak az elmúlt 20-30 évben Nyugat-Európába is, azóta ott is gyakran előfordulnak ilyen esetek.
Megúszható lehet a bántalmazás?
Kálnoki Kis Attila persze nem akarta kizárólag a posztszovjet edzőket felelőssé tenni a hasonló esetekért, így példaként említette Mariana Vasileva azeri sportminiszter-helyettes ügyét. Őt hasonló bántalmazási ügyben ítélték el, ugyanakkor a politikai tisztségét megtarthatta. A hazai eset ennek mintájára szintén „megúszható” lehet.
A Népszava úgy tudja, a Magyar Torna Szövetség május 22-ére közgyűlést hívott össze, ahol a ritmikus gimnasztika szakág kiválásáról döntenek. A lap értesülései szerint a háttérben az etikai vizsgálat és a nemzetközi felelősségre vonás elkerülésének szándéka állhat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Andrea Piacquadio / Pexels)