Mintha egész Székesfehérvár átköltözött volna: 94 ezer magyar kért tartós letelepedési engedélyt Nagy-Britanniában

2020. március 19., 15:54

Szerző:

A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett friss adatai szerint meghaladta a 3,3 milliót azoknak a külföldi EU-állampolgároknak a száma, akik tartós letelepedési engedélyért folyamodtak a brit hatóságokhoz, és több mint 3 millióan már megkapták a határidő nélküli tartózkodási jogosultságot.

Nagy-Britannia január 31-én kilépett az Európai Unióból, de azok az EU-polgárok, akik törvényesen és életvitelszerűen laknak az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez azonban meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért (hivatalos elnevezéssel letelepedett jogi státusért) kell folyamodniuk.

A londoni belügyminisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint ezt a 27 EU-tagország Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül február 29-ig 3 343 700-an tették meg, és a múlt hónap utolsó napjáig 2 998 300-an meg is kapták a tartós letelepedési engedélyt.

A tárca közölte, hogy saját belső - a statisztikában egyelőre nem szereplő - nyilvántartása szerint azóta meghaladta a 3 milliót azoknak a száma, akik megkapták a letelepedett jogi státust.

A február 29-i állapotot mutató hivatalos lista élén a lengyelek állnak 639 200 beadott folyamodvánnyal. Őket a románok követik 543 200 benyújtott kérvénnyel.

A magyarok közül 94 ezren kértek tartós letelepedési engedélyt a múlt hónap végéig.

A brit belügyminisztérium csütörtöki kimutatása szerint a hatóságok a február végéig  feldolgozott kérelmek nagyon nagy többségét kedvezően bírálták el, a több mint 3 millió folyamodvány közül mindössze 300-at utasítottak el, a legtöbbször nem megfelelően bizonyított jogosultság vagy rosszul kitöltött kérvény miatt – jelentette az MTI.

A nagyobb magyar városok közül Székesfehérváron laknak hozzávetőleg annyian, mint ahány magyar végleg az Egyesült Királyságban maradna: Fejér megye székhelyén 96 940 ember élt tavaly, és ez a szám csökkenő tendenciát jelez.

    

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.