Kemény kritikát kapott Oroszország és Kína

Erős bírálatot fogalmazott meg Heiko Maas német külügyminiszter Kínával és Oroszországgal szemben. A német tárcavezető az emberi jogok helyzete miatt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt bírálta a két országot hétfőn.

 

2021. február 22., 18:11

Szerző:

 "Elkötelezettségünk az emberi jogok egyetemes nyilatkozata mellett nem egyeztethető össze az etnikai kisebbségek önkényes őrizetbe vételével, legyen szó a hszincsiangi ujgurokról vagy Kína kemény fellépéséről a polgári szabadságjogokkal szemben Hongkongban" - hangsúlyozta a német tárcavezető a koronavírus-járvány miatt online tartott ülésen.

 "Nem fogunk hallgatni akkor sem, amikor békés tüntetőket és az ellenzék vezetőit támadják és őrizetbe veszik, ahogy az Fehéroroszországban és Oroszországban történik" - mondta Maas. A miniszter az emberi jogok megsértői között említette Mianmart, Venezuelát, Észak-Koreát, Iránt és Szíriát is.

Andrzej Duda lengyel elnök is felszólította az orosz vezetést Alekszej Navalnij ellenzéki politikus és társai szabadon engedésére.  António Guterres ENSZ-főtitkár a járványhelyzetről szólva erkölcsi csődnek nevezte azt, hogy a gazdag országok felvásárolták az oltóanyagkészletek nagy részét, míg a szegény államok egyelőre nem jutnak vakcinához.

Guterres utalt arra is, hogy az emberi jogokat több helyen is korlátozzák, illetve elhallgattatják a másként gondolkodókat a járványhelyzetre hivatkozva.  "Globálisan összehangolt fellépésre van szükség ennek az egyre növekvő fenyegetésnek az elhárítására" - fűzte hozzá az ENSZ főtitkára.

A német külügyminiszter bírálatára a kínai külügyminiszter reagált.  Vang Ji rágalmazásnak nevezte a testületben elhangzott, ujgurokkal kapcsolatos kijelentéseket. Mint mondta, az ujgurok és más kisebbségekhez tartozók számára biztosított a vallásszabadság és a többi alapvető jog. "Ezek az alapvető tények mutatják, hogy soha nem volt állítólagos népirtás, kényszermunka, vagy vallási elnyomás Hszincsiangban" - hangoztatta. Hozzátette, hogy Kína szívesen látja Michelle Bacheletet, az ENSZ emberi jogi főbiztosát, hogy meggyőződhessen erről.

(Kiemelt kép: EPA/Yves Herman)