Oroszország a közeljövőben Európát is megtámadhatja a hírszerzés szerint

Növekvő orosz katonai agresszióról számolt be a dán hírszerzés. A jelentések szerint Oroszország az orosz-ukrán háború lezárultát követően hat hónapon belül képes lesz arra, hogy megtámadjon egy szomszédos európai országot.

2025. február 12., 11:35

Szerző:

A következő években folyamatosan nőni fog Oroszország katonai agressziójának veszélye Európával szemben, és amint vége az orosz-ukrán háborúnak, hat hónapon belül képes lesz arra, hogy megtámadjon egy szomszédos semleges országot, öt év múlva pedig akár egész Európával szemben is háborút viselhet – állítja az Ukrainszka Pravda a dán védelmi hírszerzés (FE) jelentésére hivatkozva.

Oroszország nagyszabású háborúra készülhet


A dán hírszerzés értékelése szerint egy nagyobb európai háború lehetőségének egyik fő oka, hogy az ukrajnai katonai akciók mellett Oroszország „fegyveres erőinek jelentős átalakításába és reformjába” kezdett.

A dán hírszerző szolgálat azt is megjegyzi, hogy

Oroszország ma már képes erőforrásokat elkülöníteni a NATO elleni fegyverkezésre, „nagyrészt a külső forrásokból kapott pénzügyi és anyagi támogatásnak köszönhetően”.

Ha a NATO nem fegyverkezik ugyanolyan mértékben, mint Oroszország, öt év múlva Oroszország felkészülhet egy nagyszabású háborúra az európai kontinensen az USA részvétele nélkül.

Összefoglalva a dán katonai hírszerzés a következő prognózisokat teszi:

  • Ha lezárul az ukrajnai háború, Oroszország elkezd a NATO ellen fegyverkezni, pontosabban folytatja azt az átfogó modernizációt és képesség-növelést, amely már az ukrajnai invázió nyomán elkezdődött.
  • Az orosz haderő és hadiipar jelentős átstrukturáláson és ütőképesség-növekedésen ment keresztül.
  • Hat hónap múlva az orosz haderő képes lesz arra, hogy megtámadjon egy szomszédos, semleges országot.
  • Két év múlva már fenyegetést fognak jelenteni akár kisebb NATO-tagállamokra is, például a balti államokra, egy lokális háború formájában.
  • Öt év múlva Oroszország hadereje egész Európára veszélyt jelenthet, ha az Egyesült Államok hadereje nem avatkozik be.

A Portfolio a hír kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy a dán hírszerzés minden esetben feltételes módban fogalmazza meg az állításait, vagyis nem feltétlen arra számítanak, hogy Oroszország mindenképpen támadni fog, csak azt állítják, hogy meg lehet ehhez a képességük, ha a haderő modernizációja ilyen mértékben folyik, és Európa nem tartja ezzel a lépést. Moszkva azonban folyamatosan azt kommunikálja, hogy nem tervezik megtámadni a NATO-t.

(Kiemelt képünk illsztráció. Fotó: Olga MALTSEVA / AFP)