Bevetették Ukrajnában az észak-koreai különleges alakulatokat

Nyugati hírszerzők információi alapján az Oroszországba érkezett észak-koreai katonák már Ukrajna területén teljesítenek szolgálatot.

2024. október 30., 13:57

Szerző:

Amint arról a 168.hu bő egy hete beszámolt a dél-koreai hírszerzés bejelentése alapján, Észak-Korea a különleges alakulatok 1500 katonáját küldte Oroszország távol-keleti régiójába. A katonákat helyi bázisokra szállították kiképzésre és akklimatizálódásra. A Kyiv Independent és a CNN most nyugati hírszerzők információi alapján azt írja, hogy az ukrán-orosz háborúba küldött észak-koreai katonák egy része már Ukrajna területén tartózkodik. 

A NATO és a Pentagon korábban megerősítette, hogy az észak-koreai csapatok Oroszországban gyakorlatoznak, és néhányuk az orosz Kurszk megye felé tart, amelynek egy részét augusztus óta az ukrán erők irányítják.

„Úgy tűnik, sokan közülük már akcióban vannak” – árulta el a tisztviselő a CNN-nek.

Az észak-koreai hadsereg több mint 70 éve nem vett részt háborúban, és a titkosszolgálat tisztviselői úgy vélik, hogy az észak-koreai kormány nagyrészt azért küldte őket oda, hogy harci tapasztalatokat szerezzenek.

A finn elnök úgy véli, eszkaláció és provokáció Észak-Korea és Oroszország katonai együttműködése

Az ukrajnai konfliktus eszkalációjának és provokációnak nevezte Észak-Korea és Oroszország katonai együttműködését Alexander Stubb finn elnök, amikor kedden találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel – számol be róla az Index.

„Üzenetem az elnöknek az volt, hogy az észak-koreai tevékenység, ami a fegyverexportot és csapatok Oroszországba vezénylését illeti, egyszerre jelent eszkalációt és provokációt”

– mondta Stubb pekingi megbeszélései után tartott sajtótájékoztatóján.

A finn elnök azt is közölte, hogy Hszinek címzett üzeneteit előre megbeszélte Finnország uniós és NATO-partnereivel. 

„Ha Észak-Korea háborúban segítséget nyújt valakinek Európa határán, akkor esetleg tartanunk kell attól, hogy saját déli határán is háborúzni akar”

– tette hozzá, utalva arra, hogy Dél-Korea Japánhoz hasonlóan a NATO partnere.

Mint elmondta, benyomása szerint a kínai–észak-koreai viszony nem túl kellemes most, és figyelmeztette Hszit, hogy ha Kína is támogatni akarná Oroszországot, akkor annak negatív következményei lennének az Európai Unióval való kapcsolatára.

„Minél jobban támogatja Kína Oroszországot, annál terheltebb lesz a viszonya Európával, különösen az Európai Unióval”

– emelte ki.

A finn köztársasági elnök pekingi látogatásán megállapodás jött létre a stratégiai együttműködés megerősítéséről Kína és Finnország között, különös tekintettel a gazdasági komplementaritás előnyeinek kihasználására az informatika, a kommunikáció, az intelligens energiagazdálkodás, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek terén.

(Kiemelt képünk: Ezen a 2024. október 17-én készült képen, amelyet az észak-koreai hivatalos Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) a KNS-en keresztül 2024. október 18-án tett közzé, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (C) látható, amint a Koreai Néphadsereg 2. hadtestének parancsnokságát látogatja meg egy meg nem nevezett helyen Észak-Koreában. Fotó: STR / KCNA VIA KNS / AFP)

10:06

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában.

Az egész krasznodari régióra kiterjedő vészhelyzetet hirdettek Oroszországban azután, hogy immár 10 napja, két olajat szállító orosz tankerhajó balesete óta ömlik az olaj a Fekete-tengerbe.