Hivatalosan is ratifikálták Észak-Korea és Oroszország kölcsönös katonai védelmi szerződését
Az Átfogó Stratégiai Partnerségi Szerződés mindkét ország legnagyobb védelmi megállapodása a hidegháború vége óta, ám nem csak Oroszország és Észak-Korea kölcsönös katonai védelméről szól, hanem egy „igazságos és többpólusú új világrend” létrehozásáról.
Az észak-koreai KCNA hírügynökség keddi jelentése szerint Észak-Korea ratifikálta a kölcsönös védelmi szerződést Oroszországgal – számol be róla az Index.
Azonnali katonai segítségnyújtásban állapodott meg Észak-Korea Oroszországgal
A megállapodás kötelezi a két országot, hogy fegyveres támadás esetén egymás megsegítésére siessenek.
A Kim Dzsongun észak-koreai vezető által hétfőn aláírt rendelet szerint a szerződés azon a napon lép hatályba, amikor mindkét fél kicseréli a ratifikációs okmányokat. Az orosz törvényhozók a múlt héten egyhangúlag jóváhagyták a szerződést, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök már alá is írt. A megállapodás, amelyet júniusban, az orosz elnök phenjani látogatása során kötöttek, azonnali katonai segítségnyújtást ír elő.
Cso Szon Hui észak-koreai külügyminiszter a közelmúltban Moszkvában tett látogatása során szolidaritását fejezte ki Oroszországgal, és kijelentette, hogy Phenjan „a győzelem napjáig” Oroszország mellett fog állni.
A Nyugat azzal vádolta Észak-Koreát, hogy mintegy 10 ezer katonát állomásoztat Oroszország háborús erőfeszítéseinek támogatására, valamint hogy Phenjan tüzérségi lövedékeket és rakétákat szállított Moszkvának ukrajnai felhasználásra.
A szövetségesek új világrendet akarnak létrehozni
Az APNews azt írja, az Átfogó Stratégiai Partnerségi Szerződés felszólítja a két országot, hogy aktívan működjenek együtt az „igazságos és többpólusú új világrend” létrehozására irányuló erőfeszítésekben, és erősítsék meg az együttműködést a különböző ágazatokban, beleértve a békés atomenergiát, az űripart, az élelmiszer-ellátást, a kereskedelmet és a gazdaságot.
A szerződés mindkét ország legnagyobb védelmi megállapodása a hidegháború vége óta. Dél-Korea, az Egyesült Államok és partnereik is aggódnak amiatt, hogy Oroszország mit adhat cserébe Észak-Koreának, ugyanakkor a közel három éve tartó orosz-ukrán háború eszkalálásához is vezethet.
(Kiemelt képünk: az észak-koreai hivatalos Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) által közzétett képen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (jobbra) átadja a Kim Il Szung-érmet Vlagyimir Putyin orosz elnöknek (balra) Phenjanban. Fotó: STR / KCNA VIA KNS / AFP)