Ennyit érnek a szankciók: még mindig vásárol „véres ruhákat” Európa
Európa még mindig importál olyan termékeket, különösen textilipari termékeket, amelyek ujgurok kényszermunkájával készülnek – állapítja meg az a jelentés, amelyet az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportjának megrendelésére készült és melyet szerdán hoztak nyilvánosságra.
A Sheffield Hallam egyetem által készített kutatás felhívja a figyelmet, hogy ujgurok által készített ruházati cikkek jelentős mennyisége korlátozás nélkül érkezik az EU-ba. A jelentés továbbá megállapítja, hogy mintegy 39 ismert ruházati márka esetében „nagy a kockázata” annak, hogy a fogyasztók a munkára kényszerített ujgurok által készített ruhákat vásárolnak.
A kutatók legalább négy kényszermunkát alkalmazó kínai textilgyártót azonosítottak. Ezek mindegyike olyan nagy divatcégeknek adja el termékeit, mint a Zara, a Next és a Prada.
Nyugati szakértők és jogvédők szerint több mint egymillió ujgurt zártak átnevelő táborokba Kínában. Peking álláspontja szerint viszont azok a táborok önkéntes alapon biztosítottak képzést olyanoknak, akiknek az életére „hatással volt a terrorizmus és a radikalizmus”.
Az EU 2021-ben szankciókat vezetett be Kínával szemben az emberi jogok megsértése miatt.
(Kiemelt képünk illusztráció: Az ujgur közösség egy tagja molinót tart a feje fölé egy tüntetésen Londonban, 2021. április 22-én. Fotó: AFP | Justin Tallis)