Kína tiltakozott egy ujgur aktivista felszólalása ellen az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában

Kína csütörtökön megpróbált megakadályozni egy ismert ujgur aktivistát abban, hogy felszólaljon az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában.

2023. március 24., 06:30

Szerző:

A Németországban élő Dolkun Isza, az Ujgur Világkongresszus elnöke a tanács ülésszakának általános vitájában szólalt fel. Azt mondta, hogy a Kína ellen felhozott vádak súlyossága a tanács azonnali közbelépését és figyelmét igényli. Az aktivista több, nemrégiben elkészült jelentésre hivatkozott, közöttük az ENSZ volt emberi jogi főbiztosának, Michelle Bachelet-nek a jelentésére, amelyek szerint a kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm területen súlyosan megsértik az ujgurok és más muszlim kisebbségek jogait.

Mihelyst azonban Dolkun Isza elkezdte a beszédét, Kínának a teremben jelen lévő képviselője szót kért, hogy tiltakozzon, arra hivatkozva, hogy Dolkun Isza „nem egy civil szervezet képviselője, és még kevésbé az emberi jogok védelmezője”. A diplomata „Kína-ellenes, szakadár és erőszakos egyénnek” nevezte az aktivistát. A tanács elnöke, Václav Bálek hangsúlyozta, hogy a civil szervezetek szabadon választják meg az őket a vitákban képviselő szónokokat, és hagyta, hogy Dolkun Isza – akit a Global Human Right Defence nevű, hágai székhelyű nemzetközi jogvédő szervezet hívott meg  elmondja a beszédét.

Dolkun Isza az AFP francia hírügynökségnek elmondta: nem ez volt az első alkalom, hogy a kínai kormány megpróbálta elhallgattatni. Sajnálkozását fejezte ki, amiért a Michelle Bachelet jelentésében szereplő aggasztó következtetések ellenére az Emberi Jogi Tanács nem vette napirendre a hszincsiangi kérdést. A jelentés szerint hiteles bizonyítékok vannak arra, hogy a nyugat-kínai régióban általános a kínzás, az önkényes fogvatartás, a vallási és gyermekvállalási jogok megsértése. Korábban azzal vádolták Kínát, hogy több mint egymillió ujgurt és más muzulmánt tart fogva átnevelőtáborokban.

(Kiemelt képünk: 2022. május 26., Bajorország, München: Dolkun Isa, az Ujgur Világkongresszus elnöke beszél az Ujgur Világkongresszus megnyitóján. Fotó: SVEN HOPPE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.