Saját lakásukból tettek utcára egy csepeli családot

Élőlánccal próbáltak megakadályozni egy csepeli kilakoltatást a Szikra Mozgalom és A Város Mindenkié civil jogvédő szervezet tagjai kedden reggel. Egy négytagú családot annak ellenére kilakoltatott a hatóság, hogy jogtalanul fizettettek velük lakbért és a saját otthonukról volt szó.

 

2023. augusztus 29., 18:22

Szerző:

Az élőláncban részt vett Jámbor András országgyűlési képviselő is, aki a Mércének elmondta, hogy egy magántulajdonban lévő lakásból lakoltatott ki a végrehajtó egy négyfős családot, köztük egy mozgássérült gyereket.

Az eset előtörténete, hogy a család lakásának egyik felét elárverezték a házaspár válása után a férfi tartozásai miatt. Erről a lakásban maradó nő nem is tudott, így nem is élhetett elővásárlási jogával, nem tudott licitálni a lakás másik felére. Az új tulajdonosok ezután jogtalanul kértek lakbért a lakás másik felét jogszerűen birtokló nőtől – írja a portál.

Az egyoldalúan megállapított lakbért követelő több mint húsz fizetési meghagyás többségét bírósághoz fordulva sikeresen megtámadta és érvényteleníttette a család. Jámbor információi szerint eleinte havi 300 ezer forintot, majd az utolsó fizetési meghagyásban már 800 ezer forintot követeltek a másfél szobás csepeli lakás feléért,

összesen közel 6 millió forintot követeltek a családtól.

A fizetési meghagyás lényege, hogy pereskedés nélkül, gyorsan vissza lehessen szerezni tartozásokat. Nem kell hozzá szerződés, ki nem fizetett számla vagy bármiféle bizonyíték, és ugyanolyan hatállyal bír, mint egy jogerős bírósági ítélet. Amivel, mint azt a példa is jól mutatja, könnyen vissza lehet élni.

Bár a csepeli családéhoz hasonló esetekben jogtalan a használati díj felszámolása – ezt egy korábbi Kúria-határozat is kimondja –, a lakás felének új tulajdonosai ez alapján kértek ellenük végrehajtást és kilakoltatást. Jámbor András úgy értesült, hogy az új tulajdonosoknak több hasonló esetük is volt már, vagyis tudatosan használják ki a jogi kiskaput.

A képviselő kiemelte: mindeközben 483 ezer ember ellen zajlik végrehajtási eljárás Magyarországon, egy olyan törvény által, amely feltehetőleg a végrehajtói kar korrupciós botrányának két főszereplője, Völner Pál volt igazságügyi államtitkár és Schadl György volt végrehajtó-elnök aktív közreműködésével íródott. A Szikra Mozgalom épp ezért a maffiaszerű módszereket alkalmazó, jogi kiskapukat következmények nélkül kihasználó „végrehajtói maffia” ellen kampányol – tette hozzá.

(Kiemelt kép: kilakoltatás. Forrás: Mérce FB-oldal)