Világszenzáció: csaknem öt hektáros labirintust építettek a magyar falu határában

Ezt mindenképpen ki kell próbálnia: Kiszombor mellett a kukoricatáblában készítették el hazánk egyik legérdekesebb játékát: az óriás labirintust.

2024. július 16., 14:28

Szerző:

Egy négy és fél hektáros kukoricatáblában csaknem öt kilométeres labirintust készítettek a Csongrád-Csanád vármegyei Kiszombor határában, a szombaton nyíló útvesztő bejáratától egy óra eljutnia a kijáratig, ha a vállalkozó szellemű látogató nem téved el.

Endrész Erzsébet, a szervező Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör elnöke az MTI-nek elmondta, az idei útvesztő ábráját Prónai Éva tervezte meg milliméterpapíron mintegy 30 óra alatt.

Az ösvények alkotta rajzon feltűnnek Kiszombor idén százéves harangjai, a községet Makóval összekötő kerékpárút mellett álló tölgyfára emlékezve egy levél és egy makk motívuma, a Vályogos-tó hullámai és egy hal, valamint egy bagoly alakja, melyekből telente sok időzik a főtér fáin.

A labirintusjáték életnagyságú változatát négy ember mintegy 300-350 óra munkával készítette el. Kapa és mérőszalag segítségével vágták be tíz centis pontossággal a másfél méter széles utcákat a növények nyolcleveles korában a kukorica közé - mondta.

A növények magassága a csapadékos időjárásnak és a felhasznált vetőmagnak – melyet a Gabonakutató Nonprofit Kft. biztosított – köszönhetően eléri, sőt néhol meghaladja a 2,5 métert, így a látogató csak a kék eget és a kukoricasor által alkotott zöld falat látja.

A labirintus a kukorica betakarításáig, a tervek szerint augusztus 20-ig látogatható.

A szombaton, a nyitónapon íjásztatással várják a látogatókat. A vendégek a labirintuson átvezető út felfedezése mellett minden szombaton kincskeresés részesei is lehetnek, a következő hetekben pedig a tervek szerint csillagászati és régészeti előadásokat is szervez az útvesztőnél az egyesület - közölte az elnök.

Így juthat be ingyen a fizetős strandokra

Négy fizetős strandra is be lehet jutni belépőjegy kifizetése nélkül Balatonalmádiban, ráadásul teljesen legálisan. Kora reggel, nyitás előtt 45 percen át, zárást követően pedig 3 teljes órán át lehet igénybe venni ezt a lehetőséget – derül ki a Termál Online beszámolójából.

A város négy saját strandján van lehetőség az ingyenes belépésre

Balatonalmádi strandjai – a Wesselényi Strand, a Budatava strand, valamint Káptalanfüreden a nagy és a kis strand – a szezonban 8:30-kor nyit, azon 7 óra és 7:45 között ingyenes belépést biztosítanak. Tehát a reggeli lubickolás lehetősége adott, utána azonban el kell hagyni a strandokat, hogy az ott dolgozók fel tudják készíteni a létesítményeket a nyitásra. 

Késő délután, kora este is van egy hasonló lehetőség, hiszen az említett strandok mindegyike 19 órakor zár, ám a kapukat csak 22 órakor zárják be, így ebben a 3 órában is ingyenes a belépés. 

Nem csak a két ingyenes zónával segítik a fürdőzni vágyókat: mind a négy városi strand kínál kedvezményes belépőjegyeket 16 és 19 óra között. 

Az ingyenes és a kedvezményes belépéssel – főként visszatérő vendégeknek – sokat lehet spórolni, hiszen ezeken a strandokon 2000 forintba kerül egy teljes árú felnőtt belépőjegy (a Wesselényi Strandon 2100 forint), a délutáni jegy pedig 1400 forintért vásárolható meg.

Brutálisan megemelkedtek a strandbelépők árai

Minden kedvezményes lehetőséget érdemes kihasználni, hiszen idén is emelkedtek a strandolás költségei. A 168.hu is beszámolt a drasztikus drágulásról,  melyet az üzemeltetők az energiadrágulásra és a minimálbéremelésre hivatkozva vezettek be. A Fürdőszövetség szerint akár 20-25 százalékos drágulás sem kizárt. 

Budapesten a belépők átlagosan 8,7, a bérletek 10-14 százalékkal drágultak. A történelmi fürdőkbe, amelyeket többnyire külföldiek látogatnak, 20 százalékkal magasabb áron lehet bejutni. A Gellértbe például már 7600 forint egyetlen felnőtt belépő – szekrényhasználattal.

(Képek forrása: Kiszombor, 2024. július 16. A drónnal készített felvételen több kilométeres labirintus egy kukoricatáblában Kiszombor határában 2024. július 16-án. Egy négy és fél hektáros kukoricatáblában csaknem öt kilométeres labirintust készítettek a Csongrád-Csanád vármegyei településnél. MTI/Máthé Zoltán)