Hamarosan jön az őszi óraátállítás, ekkor kell figyelnie
Közeledik az óraátállítás, most eláruljuk, hogy melyik napon kell visszaállítani az órákat!
Pár héten belül véget ér a nyári időszámítás, és kezdetet veszi a téli. Ez pedig azt is jelenti, hogy elérkezett az óraátállítás ideje. Már régóta mondják, hogy közeledik az utolsó, mégsem hoztak még végső döntést, így idén ősszel még biztosan át kell állítani az órákat.
Október utolsó hétvégéjén lesz az óraátállítás
Hivatalosan október utolsó hétvégén kezdődik a téli időszámítás, és ér véget a nyári. Ez azt is jelenti, hogy ezen a napon egy órával többet alhatunk, viszont ettől a naptól kezdve délutánonként hamarabb sötétedik. Idén október 27-én éjszaka kell átállítani az órákat, ekkor hajnali 3 óráról 2 órára kell visszaállítani az eszközöket.
Szerencsére manapság már a legtöbb telefon, táblagép és számítógép automatikusan átáll, ezért csak a hagyományos órákat, és egyéb eszközöket szükséges visszaállítani.
Régóta váltakozik a nyári és a téli időszámítás
Évek óta nagyon sokan kritizálják az óraátállítást, és sokak szerint egy felesleges dolog, ami csak problémákat okoz. Eredetileg csak a téli időszámítás volt, bár a nyári időszámítás ötlete egyáltalán nem új. A lényege az volt, hogy a társadalom működése jobban igazodjon a Nap járáshoz. A nyári időszámítás ötletet szokták Benjamin Franklinnek tulajdonítani, ám ez téves, mivel ő egy 1784-es írásában csak a korai kelésre próbálta meg ösztönözni az embereket. Erről a 168.hu is írt korábban.
Az első komolyabb próbálkozás William Willett nevéhez fűződik, aki 1905-ben azt javasolta, hogy állítsák előrébb az órákat annak érdekében, hogy az emberek jobban kihasználhassák a nyári világosságot. Ennek megfelelően átállították az órákat, de nem egyszerre, hanem 20 perces lépésekben.
Magyarországon elsőként 1916-ban vezették be, az Osztrák-Magyar Monarchia az elsők között volt Európában, ahol ez megjelent. A bevezetés célja az volt, hogy az emberek a nyári időszámítás során spóroljanak a villanyáram és a világító gáz előállításához szükséges kőszénnel és kőolajjal. Az I. világháború ideje alatt sok már országban is átvették ezt a megoldást, de a háború végeztével a legtöbb helyen visszaálltak az eredeti időszámításra. A világháborúk során folyamatosan váltakozott, hogy az országok használták vagy sem a nyári időszámítást, sok helyen a II. világháború idején előkerült, majd a harcok végeztével visszatértek a normál időszámításra.
Az elmúlt évtizedekben az egyes országokban eltérő döntéseket hoztak a nyári időszámításról. Sok helyen már eltörölték, míg akadnak helyek, ahol a téli időszámítást szüntették meg. Ezek az országok a nyárit rögzítették, és attól azóta nem tértek el.
Még nem tudni, meddig kell átállítani az órákat
2018-ban kezdtek először egyeztetni az Európai Unión belül történő óraátállítás eltörléséről. Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy szüntessék meg a tagállamok az évszakokhoz kapcsolód óraátállítást. A javaslatot azzal indokolták, hogy az óraátállítás mellett szóló eredeti érv, miszerint energiát lehet vele spórolni, már nem állja meg a helyét.
Az Európai Parlement 2021-ben szerette volna eltörölni eredetileg az óraátállítást, de ez a dátum azóta folyamatosan csúszik. Emiatt nem tudni, hogy végül mikor vezethetik be. A 168.hu is megírta korábban, hogy az Európai Unió a tagállamokra bízza, melyik időszámítást választják és rögzítik. A korábbi információk szerint a magyar kormány a nyári időszámítást támogatja.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)