Termetes medve nyomaira bukkantak Lillafüred mellett: téli álom helyett korzózik a maci

Szombaton túrázók fotózták le egy termetes medve nyomait a hóban Lillafürednél, a Csókás-forrás közelében.

2024. november 25., 14:11

Szerző:

Nem ez az első eset, hogy a Bükkben medve nyomaira bukkannak a túrázók – írta meg az Index. Az elmúlt hónapok során több medveészlelés is volt a Bükkben, Zalában, a Bakonyban (noha ez utóbbi téves észlelésnek bizonyult), de még Bajóton is látni véltek medvét. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei szerint hamarosan véget ér a maciszezon, mivel a a barna medvék általában novemberben vagy decemberben kezdik meg a téli álmukat.

Hatalmas medve nyomait fotózták le

Ezúttal az Északi-középhegység vándorai Facebook csoportban osztottak meg képeket egy hatalmas nagyvad, vélhetően medve nyomairól, amit a hóban hagyott. A túrázó a bejegyzésben azt írta, a Csókás-forrás környékén fotózta le, merre cammogott a maci. Bükki Nemzeti Park Igazgatósága megerősítette a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei hírlapnak, hogy többször észleltek medvét Lillafüred környékén.

Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója szerint a barna medvék gyakori megjelenése is azt igazolja, hogy az állatok újra meghonosodtak Magyarországon.

A Bükkben már nyár végén is rögzített a WWF vadkamerája egy medvét. A szervezet akkori közlése szerint egyáltalán nem furcsa a látvány, hiszen Szlovákia és Magyarország között rendszeresen kóborolnak a medvék, a felvételen szereplő állat pedig jó eséllyel már nincs is hazánk területén.

„De korábbi példa alapján az sem elképzelhetetlen, hogy majd a telet is itt tölti. A téli álom előtt, ameddig még találnak táplálékot, elképzelhető barna medve észlelése az Északi-Középhegység területén” – írták akkor. 

Bár a túrázók félnek a medvével való találkozástól, valójában ennek nagyon kicsi az esélye. A medve ugyanis ha teheti, kerüli az embert, így megfelelő viselkedéssel és felkészültséggel elkerülhetők az esetleges problémák.Azt azonban nem árt észben tartani, hogy a medvét ne csalogassuk magunkhoz semmilyen módon. Azokon a helyeken, ahol nagyragadozók előfordulhatnak, célszerű zártan kezelni a kommunális hulladékot, hogy a szemetet ne tekinthessék táplálékforrásnak.

Ha mégis medvével találkozna

A nemzeti park honlapján található egy összefoglaló, hogy mit kell tenni, és főleg mit tilos tenni, ha az ember útját medve keresztezi. Mint írják, a medve nem játék, a medvét kerülni kell.

A medvével nem kell barátkozni, bármilyen korú is legyen. A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van, a legtöbb konfliktus pedig az anyamedvékhez köthető.

Ha erdőt járunk azt a kijelölt turistautakon tegyük, napközben és igyekezzünk mindig beszélgetni, zajt csapni, kerülni a nesztelenséget. Ha véletlenül mégis találkozunk medvével, és az állat nem vett észre minket, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodjunk el a helyszínről.

Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk meg elzavarni, ne nézzünk a szemébe, ne fordítsunk neki hátat és ne akarjunk elfutni, mert gyorsabb nálunk.


Ha a medve közelebb merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, hiszen a medve alapvetően nem támad, esélyes, hogy ő is megijed tőlünk. Ha a medve közelebb merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat!

Autós találkozás esetén ne hagyjuk el a járművet. Ne etessük a medvét. Ne próbáljuk közelről lefényképezni, vagy szelfit készíteni vele.

Kutyasétáltatás és kutyával való vadászat esetén tartsuk szem előtt, hogy a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni védelemért – nyomában a támadó medvével.

Ha szeretnénk elkerülni a medvével való találkozást, ne vigyünk magunkkal erős illatú élelmiszereket, például halkonzervet vagy cukrozott sűrített tejet. Ne hagyjuk magunk után az élelmiszer maradékát, és annak csomagolóanyagát sem. A maradékot lehetőleg szagmentesen csomagoljuk el, úgy vigyük tovább magunkkal. Sátorozáskor az élemet a sátortól távol eső fára függesszük fel.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: NakNakNak via Pixabay)