Rettegnek a túrázók: megint medve kószál a Bükkben
Egyre többször bukkan fel medve a Bükkben.
Lillafüred közelében észlelt medvenyomokat egy túrázó – közölte a boon.hu. A nyomokról fotót is csinált, a portálnak pedig azt mondta a nyomokra november 2-án lett figyelmes.
Friss medvenyom
A fotót egy Facebook-csoportban is megosztották, amire válaszul az egyik hozzászóló azt írta, a nyom elég frissnek tűnik, a karomnyomból ítélve pedig már nem aprócska bocsként járja a brumi az erdőt. A medveveszély miatt többen úgy döntenek, inkább nem túráznak. Az esetet a Bükki Nemzeti Park is megerősítette, elmondták, már több jelzés is érkezett hozzájuk, hogy a megadott helyen medvenyomokat észleltek. Hozzátették: örülnek, ha jelentik nekik ezeket.
Ahogyan arról lapunk is beszámolt augusztus végén a WWF vadkamerája rögzített egy, a Bükkben mászkáló medvét. A szervezet akkor azt közölte, a barnamedvék rendszeresen kóborolnak Szlovákia és Magyarország között, így elképzelhető, hogy a felvételen szereplő állat már nincs is hazánk területén.
„De korábbi példa alapján az sem elképzelhetetlen, hogy majd a telet is itt tölti. A téli álom előtt, ameddig még találnak táplálékot, elképzelhető barna medve észlelése az Északi-Középhegység területén”
– írták. A Kárpátokban élő barnamedvék egyébként november-december hónapban kezdik meg a téli álmukat.
Medve a Bakonyban?
A napokban felreppent a hír, hogy a Bakonyban is medvét láttak, a veol.hu beszámolója szerint több zirci, turisták fogadásával foglalkozó intézményt kerestek meg azzal kapcsolatban, hogy valóban medve mászkál-e a Bakonyban. A bakonyi medveészlelések viszont úgy tűnik, nem valósak, az ügy kapcsán megszólalt a Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. is, a társaság közölte, nincs tudomásuk medve jelenlétéről a Bakonyban.
„Kollégáink, akik rendszeresen járják a környéket, medve jelenlétére utaló jelet nem találtak, valamint a környékbeli vadgazdálkodóktól sem kaptak erre irányuló információt”
– mondták.
A medve kerüli az embert
A medve alapvetően kerüli az embert, valamint megfelelő viselkedéssel és felkészültséggel elkerülhetők az esetleges problémák. Nagyon fontos az is, hogy a medvét ne csalogassuk magunkhoz semmilyen módon. Azokon a helyeken, ahol nagyragadozók előfordulhatnak, célszerű zártan kezelni a kommunális hulladékot, hogy a szemetet ne tekinthessék táplálékforrásnak. Ebben a cikkünkben további részleteket találhat azzal kapcsolatban, mi lehet a teendő, ha medvével találkozik.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)