Óriási pánik: tényleg medve kószál a Bakonyban?
Medvétől tartanak a Bakonyban.
Amint arról lapunk is beszámolt egyre több a medveészlelés Magyarországon, sőt a Bükkben rendszeresnek látnak nagyragadozót kószálni, nemrég a WWF vadkamerája is rögzített az egyik példány mozgását. Most pedig a Bakonyban tört ki pánik, ugyanis állítólag már ott is láttak medvét sétálni.
Medve a Bakonyban?
A veol.hu beszámolója szerint több zirci, turisták fogadásával foglalkozó intézményt kerestek meg azzal kapcsolatban, hogy valóban medve mászkál-e a Bakonyban. A bakonyi medveészlelések viszont úgy tűnik, nem valósak, az ügy kapcsán megszólalt a Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. is, a társaság közölte, nincs tudomásuk medve jelenlétéről a Bakonyban.
„Kollégáink, akik rendszeresen járják a környéket, medve jelenlétére utaló jelet nem találtak, valamint a környékbeli vadgazdálkodóktól sem kaptak erre irányuló információt”
– mondták.
A Bükkben nemrég láttak
A Bükkben viszont tényleg barnamedvét kapott lencsevégre a WWF vadkamerája még augusztusban. A szervezet közlése szerint a barnamedvék rendszeresen kóborolnak Szlovákia és Magyarország között, így elképzelhető, hogy a felvételen szereplő állat már nincs is hazánk területén.
„De korábbi példa alapján az sem elképzelhetetlen, hogy majd a telet is itt tölti. A téli álom előtt, ameddig még találnak táplálékot, elképzelhető barna medve észlelése az Északi-Középhegység területén”
– írták.
Itt a videó:
A medve kerüli az embert
A medve alapvetően kerüli az embert, valamint megfelelő viselkedéssel és felkészültséggel elkerülhetők az esetleges problémák. Nagyon fontos az is, hogy a medvét ne csalogassuk magunkhoz semmilyen módon. Azokon a helyeken, ahol nagyragadozók előfordulhatnak, célszerű zártan kezelni a kommunális hulladékot, hogy a szemetet ne tekinthessék táplálékforrásnak.
Mit tegyünk, ha medvét látunk?
A nemzeti park honlapján található egy összefoglaló, hogy mit kell tenni, és főleg mit tilos tenni, ha az ember útját medve keresztezi. Mint írják, a medve nem játék, a medvét kerülni kell.
A medvével nem kell barátkozni, bármilyen korú is legyen.
A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van, a legtöbb konfliktus pedig az anyamedvékhez köthető. Ha erdőt járunk azt a kijelölt turistautakon tegyük, napközben és igyekezzünk mindig beszélgetni, zajt csapni, kerülni a nesztelenséget. Ha véletlenül mégis találkozunk medvével, és az állat nem vett észre minket, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodjunk el a helyszínről. Ebben a cikkünkben további részleteket találhat azzal kapcsolatban, mi lehet a teendő, ha medvével találkozik.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)