Bajba kerülhet, ha erre nem figyel a lakcímkártya kapcsán
2025-ben változtak a lakcímkártya-kiállítás szabályai, megszűnt az ingyenesség, így eláruljuk, mire kell figyelni.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy februártól már nem állítják ki ingyenesen a lakcímkártyát. Mostantól az érintettek a kormányablakokban nyilatkozhatnak arról, hogy kérnek-e vagy sem lakcímkártyát a lakcímváltozásánál. Ám sok kellemetlenséggel számolhatnak azok, akik nem szeretnék kifizetni az okmány kiállításának a költségét, derül ki a 24.hu cikkéből.
Így változtak a lakcímkártya-igénylés szabályai
A lap cikkéből kiderül, hogy a jogszabályváltozás nyomán a lakcímigazolvány kiállítására, kiállítás-megakadályozó nyilatkozat hiányában, jogszabályban meghatározott hatósági eljárás keretében kerül sor, mely nyomán elválik egymástól a nyilvántartásba történő bejegyzés (például nyilvántartásba vétel, lakcímbejelentés) valamint az azt követő lakcímigazolvány-kiállítás, írta a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányhivatalok és okmányirodák vezetői részére kiadott tájékoztatójában.
Ennek értelmében, februártól megszűnik az állampolgári ügyekben eljáró szerv eljárását követő-, a hazai anyakönyvezést végző szerv eljárását követő-, a magánútlevél iránti kérelem előterjesztését követő hivatalbóli nyilvántartásba vételhez-, továbbá a honosításhoz, visszahonosításhoz kapcsolódó lakcímigazolvány-kiállítás. Ezt követően az állampolgárok a nyilvántartásba vétel után bármelyik járási hivatalnál, konzuli tisztviselőnél kezdeményezhetik a lakcímigazolvány kiállítását.
Februártól 3700 forintot kell fizetni a lakcímigazolvány kiállításáért, pótlásáért. Abban az esetben., ha az állampolgár kéri az okmány postai kézbesítését, akkor a lakcímigazolvány kiállításáért, pótlásáért 5700 forintot kell fizetni. A kizárólag belföldön, postai úton könyvelt küldeményként történő kézbesítéséért 2000 forint díjat szükséges megfizetni.
Azokban az esetekben nem kell fizetni a lakcímkártya kiállításáért, ha a 14 évet be nem töltött polgár részére lakcímigazolvány igénylésekor, a lakcímet is tartalmazó régi típusú személyi igazolvány cseréjekor, amennyiben a polgárnak nincs lakcímigazolványa, tévesen bejegyzett adatok, gyártmányhiba esetén költözéssel nem járó lakcímváltozás miatt szükség a csere.
Elméletileg a Digitális Állampolgárság Programmal (DÁP) is igazolható a lakcím. Ám egy jogszabályi előírás miatt, a személyazonosító igazolvány–lakcímkártya, útlevél–lakcímkártya, jogosítvány–lakcímkártya csak párosan érvényes okmányok. Mivel csak a lakcímkártyán szerepel a személyi szám, amivel az állampolgárokat beazonosítják, ezért sok esetben kérhetik az okmányt.
Ennek értelmében, ha valaki úgy dönt, hogy nem szeretné kifizetni a plusz költséget, és nem kéri az okmányt, sok kellemetlenséggel számolhat, akár egy banki ügyintézés során is.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)