Időjárás: figyelmeztetést adtak ki több vármegyére
Úgy tűnik, továbbra is velünk marad a tikkasztó nyári időjárás, ezért több vármegyére is figyelmeztetést adott ki a HungaroMet.
A HungaroMet figyelmeztetést adott ki az időjárás miatt. Eszerint zivatarok veszélye és a magas középhőmérséklet várható az ország több vármegyéjében. Azaz
- Pest vármegye,
- Baranya vármegye,
- Bács-Kiskun vármegye,
- Békés vármegye,
- Csongrád-Csanád vármegye,
- Fejér vármegye,
- Hajdú-Bihar vármegye,
- Heves vármegye,
- Komárom-Esztergom vármegye,
- Nógrád vármegye,
- Somogy vármegye,
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye,
- Jász-Nagykun-Szolnok vármegye,
- Tolna vármegye,
- és Veszprém vármegye
lakóinak érdemes felkészülniük a szélsőséges időjárásra.
Ilyen időjárás várható
De mégis milyen időjárás várható hétfőn, amiért a HungaroMet ekkora készültséget rendelt el? Nos, hétfőn a napos idő mellett fátyol- és gomolyfelhők lesznek az égen, utóbbiakból csak kis eséllyel fordulhat elő egy-egy helyen zápor, zivatar az ország középső harmadán. A Dunántúlon az északnyugati, a Tiszántúlon és az Északi-középhegység keleti felében az északi, északkeleti szelet kísérik élénk, főként a Bodrogközben, valamint az Északnyugat-Dunántúlon és a Balaton térségében olykor erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 35 fok között alakul, de a Dél-Alföldön ennél egy-két fokkal nagyobb lesz a forróság. Késő estére 23 és 30 fok közé csökken a hőmérséklet, délen lesz a legmelegebb.
Estére aztán minden megváltozik: többnyire fátyolfelhők lesznek felettünk, de a Dunántúl egyes részein erőteljessé válik a felhőképződés, és ott késő estétől fokozatosan nő a záporok, zivatarok kialakulási esélye. Az északias szelet a Dunántúlon és az északkeleti, keleti harmadban élénk, néhol erős széllökések kísérik, de zivatarok környezetében átmenetileg akár viharos széllökés sem kizárt. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 17 és 22 fok között alakul, ennél néhány fokkal hűvösebb a szélcsendes, hidegre hajlamos északi völgyekben lehet.
A megfelelő fényvédelem szempontjai
Így továbbra is szükség lehet a naptejekre és fényvédőkre, amikkel kapcsolatban nemrég fontos információkat osztottunk meg olvasóinkkal. Ezek között szerepelt, hogy manapság nem könnyű feladat a megfelelő naptej kiválasztása, hiszen számtalan típusú és márkájú termék közül lehet választani. Dr. Kelen Ákos, a Dr. Kelen egészségkozmetikumok termékfejlesztő szakgyógyszerésze szerint fontos tudni, hogy a faktorszám a tévhitekkel ellentétben nem azt mutatja meg, hogy hány percig véd a krém, hanem azt, hogy hányszorosára nő a bőr természetes védekezőképessége a készítmény segítségével.
A megfelelő faktorszámú naptej kiválasztása után fontos, hogy azt egyenletesen és elegendő mennyiségben vigyük fel a bőrre napozás előtt. 1,5-2 óránként pedig ismételjük meg a krém vagy spray alkalmazását.
Végül fontos, hogy a megbízható napvédő készítménynek UV-A- és UV-B-védelemmel is rendelkeznie kell. Az UV-B sugarak felelősek a barnulásért, illetve túlzott napozás esetén a napégésért, míg az UV-A sugarak a bőr idő előtti öregedését és egyéb bőrkárosodások kialakulását okozhatják. A faktorszám csupán a készítmény UV-B védelmére utal. A megfelelő UV-A-védelmet külön kis ikonnal kell jelezni a terméken, így erre feltétlen figyeljen, és csak olyan terméket vásároljon, amelyen az UV-A karika jelölés megtalálható. Kiemelten fontos speciális fényvédő készítmény használata az arcra is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)