Szigorúbb a gimnáziumi felvételi, a diákok jelentős részét nem vennék fel
Az idei évben sok gimnázium már csak sokkal szigorúbb feltételekkel veszi fel a diákokat.
Nincsenek könnyű helyzetben azok a tanulók, akik szeptembertől valamely gimnázium diákjai szeretnének lenni, ugyanis számos intézmény alapvető elvárásként alkalmazza a tankerületek által korábban megfogalmazott ajánlást, így csak magasabb pontszámokkal veszik fel a jelentkezőket – értesült a Népszava.
Még októberben a 168.hu is beszámolt arról, hogy az állami fenntartású gimnáziumok ajánlást kaptak arra vonatkozóan, hogy a központi írásbeli vizsga során milyen pontokat kellene elérnie a tanulóknak ahhoz, hogy felvételt nyerjenek az adott intézménybe. A meghatározott pontszámok annyira magasak, hogy már hónapokkal ezelőtt is egyértelművé vált: ez az intézkedés rengeteg diáktól elvenné a gimnáziumi továbbtanulás lehetőségét.
A friss felvételitájékoztatókból azonban kiderül, hogy több budapesti intézmény is az ajánlás szerint jár el, ezt tekinti irányadónak a minimumponthatárok meghatározásakor.
A gimnázium elérhetetlen álommá válhat
Ahogyan azt a 168.hu is megírta, a tankerületi ajánlás szerint a különböző képzéstípusok esetében más-más pontszámokat kellene elérnie a tanulóknak. Ez alapján a négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot, a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot, míg a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot kellene megszereznie a maximum 100 pontos központi írásbeli felvételin a diákoknak ahhoz, hogy bekerüljenek az oktatási intézménybe.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter a Népszavának nyilatkozott a tankerületi ajánlással kapcsolatban, és kifejtette, hogy ennek alkalmazása nem kötelező, ettől minden intézmény eltekinthet, ám irányadó lehet arra nézve, hogy milyen pontszámokat kellene elérniük a tanulóknak ahhoz, hogy felvételt nyerjenek egy gimnáziumba.
Annak ellenére, hogy nincs törvényi kötelezettsége egyetlen intézménynek sem, több gimnázium felvételi tájékoztatójából is az derül ki, hogy a fenti eredmények elérését várják el a leendő tanulóiktól. Ezen intézmények közé tartozik a budapesti Toldy Ferenc Gimnázium, ahol minimum 70 pontot kell elérnie a diákoknak a hatosztályos képzés esetén ahhoz, hogy bekerüljenek a felvételi rangsorba.
Ezt a példát követte a XXII. kerületben található Budai Nagy Antal Gimnázium is, ahol hasonló feltételeket szabtak meg, de a II. kerületi Klebelsberg Kuno Általános Iskola és Gimnázium is úgy döntött, hogy a nyelvi előkészítő osztályba való bekerüléshez legalább 60 pontos írásbeli vizsgát kell tenni. A szintén a II. kerületben található Móricz Zsigmond Gimnázium is hasonló elvárásokat szabott meg, sőt még a tankerületi ajánlásnál is szigorúbban bírálják el az írásbeliket: 55 pontot szükséges elérni ahhoz, hogy egy diáknak esélye legyen bekerülni az egyébként erős gimnáziumnak számító intézmény négy évfolyamos képzésére.
A fentiek bevezetése azt jelentheti, hogy a magasnak számító ponthatárok miatt a jó képességekkel rendelkező tanulók is eleshetnek a gimnáziumi továbbtanulás lehetőségétől.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)