Devizahitelek: fordulópont az uniós bíróság ítélete után, ez sokakat érint
Az Európai Unió Bírósága érvénytelennek nyilvánított egy 2007-es magyar devizahiteles szerződést, mivel a hitelfelvevőket nem tájékoztatták megfelelően az árfolyamkockázatról, ami precedenst teremthet számos hasonló ügyben. Megszólalt az MNB is.
Az Európai Unió Bírósága (EUB) április 30-án hozott ítéletében érvénytelennek nyilvánított egy 2007-ben kötött svájci frank alapú autólízing-szerződést, mivel a hitelfelvevőket nem tájékoztatták megfelelően az árfolyamkockázatról. A döntés értelmében a megfizetett törlesztőrészletek és egyéb költségek visszajárnak az adósoknak – számolt be róla a Telex. Ha az eset precedenst teremt, az alapjaiban megváltoztatja a devizahitelesek helyzetét.
Újabb fordulat a devizahitelesek ügyében
A 2007-es svájcifrank-alapú autólízing-szerződés ügye egy hosszú ideje húzódó per részeként került a magyar Kúria elé, ami előzetes döntéshozatalt kért az EU bíróságától. A Kúriának most az EU-s bíróság ítéletét figyelembe véve kell döntenie a konkrét ügyben.
A 2007-es ügyben az adósokat képviselő ügyvéd, Marczingós László azt mondta a 24.hu-nak, hogy az EUB döntése az eddigi legjelentősebb a devizahiteleseknek. Szerinte az EUB döntésének az az egyetlen lehetséges jogkövetkezménye, hogy minden esetben vissza kell állítani az eredeti állapotot, vagyis az adósok kizárólag azzal az összeggel tartoznak, amit kaptak a pénzintézettől.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reagálásában hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja a hazai és nemzetközi bírósági ítéleteket, és nem kommentálja azokat. Az MNB szerint a Kúria az EUB döntését figyelembe véve fogja meghozni ítéletét, amely alapján a hazai bíróságok kialakíthatják megfelelő ítélkezési gyakorlatukat.
Az ügy politikai visszhangot is kiváltott: Hadházy Ákos és Jámbor András független országgyűlési képviselők, valamint a Demokratikus Koalíció (DK) a devizahitelesek helyzetét rendező törvényjavaslat benyújtását jelentették be, míg a Jobbik parlamenti vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza az ügyben.
A döntés hatása a magyar devizahitelesekre még nem teljesen világos, de az ítélet precedenst teremthet hasonló ügyekben. A Kúria döntése és annak következményei kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeni ítélkezési gyakorlat szempontjából.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)