Büntetés lehet a vége: a rendőrség a minimális sebességtúllépést se tolerálja

A modern traffipaxok hatékonyak, a büntetés nem csak városi legenda.

2024. november 7., 14:11

Szerző:

A sebességmérés még pontosabb, miután új traffipaxok kerültek Budapest számos pontjára, így egy-egy büntetés kiszabása pillanatokon is múlhat – tudta meg a TotalCar a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól (BRFK).

A lap arról érdeklődött a hatóságnál, hogy az újonnan telepített traffipaxok milyen hibahatárral működnek, és hogy a jövőben mire számíthatnak az autósok. Mint arról a 168.hu is beszámolt, október 30-a óta 26 új sebességmérő kamera üzemel a főváros területén. A kamerákat a legforgalmasabb útszakaszokon helyezték el, és Karácsony Gergely főpolgármester tájékoztatása szerint bíznak abban, hogy ezen eszközök is visszatartó erővel bírnak majd, és segítségükkel sikerül mérsékelni a balesetek számát.

Augusztus óta tesztüzemben működtek a kamerák, összesen 47 sávot figyelnek meg. Az már a tesztüzem alatt is kiderült, hogy bizonyos pontokon rendszeresen túllépik az autósok a megengedett sebességhatárt. Az új rendszer élesben először éppen a hosszú hévégén működött, és még a rendőröket is meglepte, hány gyorshajtót füleltek le. A 168.hu is megírta, hogy több mint 10 ezer sofőr nem tartotta be a szabályokat, ami rosszabb adatnak minősül, mint a tesztüzem alatt bármikor.

A büntetés nem marad el

A Budapesti Rendőr-főkapitányság közleményt is kiadott a tapasztalatokról, amelyből kiderült, hogy meglepőnek tartják az eredményeket, annál is inkább, mivel a lakosságot széles körben is tájékoztatták a változásokról, és a kihelyezett traffiaxok pontos helyét is megjelölték. Szomorú tény, hogy ennek ellenére nem csökkent a gyorshajtók száma.

A tesztüzem ideje alatt csak megfigyelték a forgalmat, már ekkor is sok szabálytalanságot rögzítettek, ám október 30-tól már minimum 50 ezer forintos bírságot is kiszabnak a gyorshajtásért.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság a TotalCar kérdésére elárulta, hogy „VIDAR Speed” típusú traffipaxokat, úgynevezett radaros elven működő készülékeket szereltek fel. Mindegy egyes sebességmérőt hitelesített Budapest Főváros Kormányhivatala, így az azok által szolgáltatott adatok hivatalosnak tekinthetőek.

A sebességmérők pontosságáról és toleranciájáról kijelenthető, hogy 100 km/-ig ± 3 km/h a hibahatár, 100 kilométeres sebesség felett pedig mindkét irányban 3 százalékos eltérés mutatkozhat. Ezek ugyan a hivatalos papírokban szerepelnek, ám egyrészt ez nem jelenti azt, hogy a mérési hiba be is következik, másrészt a törvények szerint nincs hibahatára ezeknek az eszközöknek, tehát az általuk szolgáltatott adatok hitelesnek tekinthetőek.

Mindez azt jelenti, hogy elméletileg akár az 1 km/h-ás sebességtúllépés is büntethető. Az új traffipaxok kapcsán a rendőrség arról tájékoztatott, hogy korábbi gyakorlatukat ezután sem módosítják, ám nem az a cél, hogy ezeket a sebességtúllépéseket büntessék, hanem hogy a jelentős mértékű gyorshajtások számát mérsékeljék.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.