Súlyos következményekkel jár a vashiány

Noha a vashiány bárkit érinthet, sokan nem észlelik időben a testük jelzéseit, így csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor az egészségük megromlott.

2024. július 9., 10:45

Szerző:

Bár a vashiány súlyos következményekkel járó globális probléma, jelentősen aluldiagnosztizált állapot, sokan csak akkor tesznek ellene vagy fordulnak orvoshoz, amikor már az egészségük megromlott – figyelmeztet cikkében az Egészségkalauz. A lap hozzáteszi: a vashiány nagyon gyakori, minden harmadik embert érint a Földön. Európában minden harmadik menstruáló nő, négy várandós közül három, illetve a kisgyermekek közel fele vashiányos. A kezeletlen vashiányból kialakuló vashiányos vérszegénység pedig a gazdaságilag fejlett országok lakosságának 2-4 százalékát is érinti. A vas elengedhetetlen a vérképzéshez, a szívünk és izmaink megfelelő működéséhez, a fertőzésekkel és betegségekkel szembeni ellenálló képességünk, valamint a fizikális és mentális energiaszintünk fenntartásához, azaz a vas nélkülözhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez.

Tudni kell azt is, hogy a vashiány rendkívül sokféle tünettel jelentkezhet. Egy európai felmérés szerint a vashiányos betegek az orvosnál elsőként említik a tartós fáradtságot, a sápadtságot, a koncentrálóképesség csökkenését,
valamint a nők erős menstruációs vérzésről panaszkodnak. A vezető panaszokon kívül számos egyéb tünet is utalhat vashiányra, így sokan tapasztalnak fejfájást, halláscsökkenést, légszomjat, memóriazavart, csökkent libidót,
illetve további kellemetlen elváltozásokat.

S hogy miért alakulhat ki vashiány a szervezetünkben? Ennek oka elsősorban a fokozott a vasvesztés, ami rendszerint a menstruációs vérzés és az egyéb krónikus vérvesztés miatt alakul ki. Emellett a nem kielégítő vasfelszívódás is okozhatja, mely a vérzéssel, gyulladással vagy felszívódási zavarral járó, hosszan tartó krónikus betegségek esetén figyelhető meg. A lap emellett példaként hozza azt is, amikor a szervezetben csak szimplán megnő a vasigény, ami bizonyos életszakaszokban – várandósoknál, kisgyermekeknél, serdülőkorban –, valamint tartós és erőteljes fizikai megterhelés során jön létre. Bónuszként pedig a vashiány úgyis elő idéződhet a szervezetben, ha kevés vasat viszünk be. 

Amit a vashiánnyal kapcsolatban mindenképpen érdemes tudni, hogy az jelentősen befolyásolja az életminőséget, a teljesítőképességet, és kezeletlenül a szervezet összeomlásához vezethet. Következményei persze személyenként eltérőek lehetnek, ugyanakkor a vashiány mindenképpen gyengébbé teszi az embert, súlyosbítja a krónikus betegségeket, növeli a megbetegedések és halálozások arányát, kisgyermekeknél jelentősen rontja a szellemi és a mozgásfejlődést is. Tartósan fennálló vashiányban pedig a vasraktárak idővel kiürülnek, ami vashiányos vérszegénységhez vezet, mely életet veszélyeztető, azonnali beavatkozást igénylő állapot.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Freepik)

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!