Mikroműanyag: így fogyaszthat kevesebbet belőle
Mikroműanyag: apró részecskék, amelyek szinte észrevétlenül jutnak a szervezetünkbe – de egyszerű módszerekkel jelentősen csökkenthető a bevitelük.
A mikroműanyagok – az 5 milliméternél kisebb műanyagrészecskék – ma már szinte mindenhol jelen vannak: a csapvízben, az élelmiszerekben és még a levegőben is. Egy 2024-es tanulmány szerint egy liter palackozott víz akár 240 ezer mikroműanyag-részecskét is tartalmazhat, míg egy adag instant rizs elfogyasztásával akár 13 milligramm mikroműanyagot is bevihetünk szervezetünkbe. A teafilterek sem mentesek a szennyezéstől: bizonyos típusokból akár 1,2 milliárd mikroműanyag-részecske is kioldódhat egyetlen csésze tea elkészítése során – hívja fel a figyelmet a hvg.hu.
Így csökkentheti a bevitelét a mindennapokban
Vannak azonban egyszerű lépések, amelyekkel csökkenthető a mikroműanyag-bevitel. Ez azért is fontos, mivel a mikroműanyagok hormonális zavarokat, bőrproblémákat és idegrendszeri tüneteket is okozhatnak a szervezetben.
A csapvíz forralása során a benne lévő kalcium-karbonát (vízkő) képes megkötni a mikroműanyagokat, amelyek így leülepednek. Egy egyszerű fémhálós szűrővel ezek a részecskék eltávolíthatók, különösen kemény víz esetén, ahol a módszer akár 90%-os hatékonysággal is működhet.
Kerülje a műanyagból készült teafiltereket, és részesítse előnyben a laza tealevelek használatát fém vagy üveg szűrővel.
A rizs és más gabonafélék alapos megmosása főzés előtt jelentősen csökkentheti a mikroműanyag-tartalmat.
Válasszon csomagolásmentes termékeket, és kerülje a műanyag csomagolású élelmiszereket, mivel ezek is hozzájárulhatnak a mikroműanyag-bevitelhez.
Speciális vízszűrő kancsók, mint például a MikroPLASTIK-STOP™, képesek eltávolítani a mikroműanyagok akár 99,99%-át is a csapvízből.
Bár a mikroműanyagok teljes elkerülése szinte lehetetlen, tudatos választásokkal és egyszerű otthoni módszerekkel jelentősen csökkenthetjük a szervezetünkbe jutó mennyiséget. Az egészségünk védelme érdekében érdemes odafigyelni ezekre az apró, de hatékony lépésekre.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Olivier MORIN / AFP)