5 dolog, amit sosem szabad szódabikarbónával tisztítani

A szódabikarbóna a legtöbb konyhában megtalálható. 

2024. november 11., 11:06

Szerző:

A szódabikarbóna nagyon népszerű konyhai alapanyag, amit elsődlegesen a sütéshez használnak, de kedvelt megoldás, ha a takarításról van szó. Ugyanis remekül képes felszedni a zsíros szennyeződéseket, valamint a makacs szagokat is elnyeli. A szódabikarbóna alapvetően ártalmatlannak tűnhet, de valójában sajnos bizonyos felületeket károsíthat. Tehát nem szabad gondolkodás nélkül mindent tisztítani vele. Összeállításunkban most megmutatjuk, mely felületeken tilos alkalmazni. 

Ablakok, tükrök 

Az ablakok és tükrök tisztítása kihívást jelenthet, pláne, ha kisgyermekei is vannak, akik szeretik összefogdosni a felületüket. A szakértők szerint viszont sem tükröket, sem az ablakokat nem szabad szódabikarbónával tisztítani, mivel a súroló hatása miatt finom karcolásokat hagyhat az üvegen. Ha pedig ezek idővel felhalmozódnak, akkor tompa, homályos megjelenést kölcsönöznek az üvegnek, a felület pedig kopottnak fog tűnni. 

Fa konyhai eszközök 

Biztos ön is járt már úgy, hogy a fakanala minden súrolás ellenére sem akart kellően tiszta lenni. Ez bosszantó, de fontos tudnia, hogy ennek a felületnek nem eshet neki szódabikarbónával, ugyanis az tönkreteszi a fafelületek védőrétegét, az eszköz pedig ideje korán tönkremehet. 

Alumínium edények és serpenyők 

Az alumínium fazekakon és serpenyőkön leragadt étel frusztráló lehet, de a szódabikarbóna ebben az esetben nem megoldás. Még, ha nagy is a kísértés, hogy a zsírtalanításhoz használja, vesse el az ötletet, mert az efféle eszközökön bizony a szódabikarbóna oxidálódhat, amitől az edény csúnyán elszíneződhet. A látvány pedig finoman szólva is borzasztó lesz. 

Rozsdamentes acél készülékek 

A konyhában gyakorlatilag természetes, hogy ide-oda kifröccsen a zsír, ezek eltakarítása pedig időigényes feladat. A rozsdamentes acél készülékeken pedig extrán képesek megtapadni a szennyeződések. Ezeket a készülékeket viszont tilos szódabikarbónával tisztítani, szóval sem a drága sütőt, sem a hűtőt, mosogatógépet vagy mikrót nem javasolt így takarítani. A szódabikarbóna ugyanis felsértheti a felületek, ami miatt a gépek elveszíthetik a fényüket. 

Gránit munkalap 

Egy konyhabútor sosem olcsó mulatság, főleg, ha gránit, márvány vagy kvarc munkalapot választ hozzá. Ezek azokban mind-mind olyan felületek, amikhez nem szabad szódabikarbónával hozzányúlni. A szódabikarbóna gyakorlatilag lecsupaszíthatja a felületet, ami aztán homályosnak tűnhet majd. A szakértők szerint a gránit munkalap egyébként is minimális karbantartást igényel. Bár erős anyag, de a gondozása nagyon könnyű: enyhe tisztítószerrel végzett rendszeres áttörlés bőven elegendő a felület kifogástalan állapotának megőrzéséhez. 

(Forrás: Real Simple, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)