Eltartási szerződés: így örökölhet könnyen és gyorsan, ha szerencséje van
Az eltartási szerződés nem népszerűtlen konstrukció hazánkban. De mi a helyzet, ha az eltartott túléli az eltartartóját?
Az eltartási szerződésnek minden időben nagy divatja van Magyarországon, hiszen annak célja, hogy az eltartott megfelelő ellátásban részesüljön, míg az őt eltartó ezáltal vagyoni előnyhöz juthat – írja az Üzletem. De mi a helyzet akkor ha az utóbbi fél meghal?
Ezt jelenti az eltartási szerződés
A tartási szerződés viszonylag gyakori szerződés, amelyben a tartásra kötelezett személy a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátását és gondozását vállalja. A tartási szerződés visszterhes szerződés, ami azt jelenti, hogy a tartásra jogosult a tartásért ellenértéket ad a kötelezettnek. A leggyakrabban adott ellenérték az eltartott személy tulajdonában álló ingatlan, de ellenértékül szolgálhat például pénzösszeg, értékes ingóság is.
Örökölhető az eltartási szerződés?
Főszabály szerint az örökhagyó tartozásai, adóssága a hagyatéki tartozások közé tartoznak. Így azok öröklődnek, és azokért az örökös a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. A törvény hasonlóan rendelkezik a tartási kötelezettség tekintetében is. Az örökhagyó tartozásaiért való felelősség szabályai szerint a tartási kötelezettség is átszáll a tartásra kötelezett örökösére. Azaz érthetően: amennyiben az eltartó meghal, úgy a gyermeke törvényes örökösként megörökli az eltartási szerződésen alapuló tartási kötelezettséget is. Ilyenkor az örökös persze megörökli a tartási szerződés ellenértékeként jelen lévő ingatlan tulajdonjogát is. Más a helyzet, ha a tartási kötelezettségét (az örökölni kívánt ingatlan értékéig) az eltartó kimerítette vagy meghaladta, ugyanis akkor az eltartó örökösére a tartási kötelezettség nem száll át.
Az eltartott halálával minden véget ér
Végül megint más a helyzet, ha az eltartott hal meg. Ilyenkor ugyanis nem lehet szó az eltartási jog örökléséről. Az eltartásra jogosult halálával a tartási szerződés megszűnik. Ha a tartásra jogosult meghal, akkor az örököse nem követelhet a maga számára tartást attól, aki tartási szerződés alapján tartásra kötelezett volt.
(Képünk illusztráció. Forrás: Yaroslav Shuraev / Pexels)