Szívbetegség alakulhat ki azoknál, akik ilyen munkát végeznek

A szívbetegség kockázata bizonyos munkakörökben nagyobb lehet.

2024. november 20., 11:47

Szerző:

Nem mindegy, ki milyen munkakörben és hogyan dolgozik, ugyanis a szívbetegség kialakulásának is kedvezhet, ha valaki a nap legnagyobb részében kizárólag ülve végzi a munkáját – hívta fel a figyelmet a CNN egy friss kutatási eredményre hivatkozva.

Nemrégiben a Journal of the American College of Cardiology című szaklapban jelent meg az a tanulmány, amely a munkavégzést és a szívbetegségek kialakulásának összefüggéseit vizsgálta. A mozgásszegény életmód káros hatásai már régóta ismertek, és az sem újdonság, hogy a túl sok ülés vagy állás munka közben károsíthatja az egészséget. Csakhogy ezúttal ennél meglepőbb eredményekre jutottak a kutatók.

Bizonyos munkakörök adottságaiból fakadóan nem elkerülhető, hogy ülve végezzék a munkájukat a dolgozók, ám az időtartamra vonatkozóan is fontos megállapításokat tettek a szakemberek.

A szívbetegség kialakulására nagy az esély

Akik kénytelenek a munkaidejük nagy részét ülve tölteni, ugyanakkor szeretnének vigyázni az egészségükre, általában beiktatnak a napjaikba valamilyen aktív tevékenységet is, amikor átmozgatják magukat. Ez ártani ugyan nem fog, ám a friss tanulmány szerint aggasztó tény, hogy még az aktív sport sem képes ellensúlyozni a hosszú órákon át tartó ülést.

A bostoni Brigham and Women's Hospital kardiológusa, Dr. Ezim Ajufo, aki szintén részt vett a kutatásban, így fogalmazott:

„Eredményeink még egyértelműbbé teszik, hogy mennyire fontos elkerülni az egész napon át tartó ülést. Mindez teljesen független attól, hogy az adott személy egyébként mennyire aktív fizikailag.”

Ez elsőre talán furcsának tűnhet, ám erre is megvan a magyarázat. A kutatás hosszú időn át tartott, és összesen 90 ezer ember közreműködésével készült el. A résztvevők egy hétig viseltek egy mérőeszközt, amely megfigyelte a fizikai aktivitásukat. Később ezen adatokat összevetették az egészségügyi adataikkal, például hogy idővel kinél alakult ki valamilyen szívbetegség, stroke vagy szívroham.

Ezen adatokból kiderült, hogy nagyon sokat számít az ülés időtartama is, ugyanis minél hosszabb időt tölt valaki gyakorlatilag mozdulatlanságban, annál nagyobb az esélye a kardiovaszkuláris betegségek kialakulására. Dr. Ezim Ajufo úgy véli, hogy a kutatók által meghatározott napi tíz és fél órában maximalizált időtartam még mindig sok, de rengetegen ennél jóval többet töltenek ülő pozícióban minden egyes nap, így első lépésként már ennek betartása is sokat segíthetne a megelőzésben.

A délutáni sporttevékenység sajnos nem képes ellensúlyozni teljes egészében az ülés okozta problémákat, bár még mindig többet tesz az egészségéért, aki legalább ennyit mozog naponta, mint az, akit ez egyáltalán nem foglalkoztat. Ugyanakkor a kutatók azt javasolják, hogy mindenki óránként egyszer mozgassa át magát, ugyanis erre szüksége van a szervezetnek az optimális működés érdekében.

Az izmok rendkívül fontos szerepet játszanak a vércukorszint és a vér zsírszintjének szabályozásában, ám rendszeres mozgásra van szükség ahhoz, hogy ezt a feladatot betöltsék. Az órákon át tartó ülés éppen ezt akadályozza meg, így ezt érdemes óránként 5-10 percnyi könnyed tornával ellensúlyozni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)