Komoly büntetést kaphat, ha ilyen a kerítése

Mindenkinek joga van elkeríteni a saját tulajdonát, azonban a kerítés kialakítása, építése közben nem árt pár dologra odafigyelni!

2025. május 6., 13:43

Szerző:

Szinte mindenkit épít kerítést az ingatlana köré. Ez nem csupán azt szolgálja, hogy megvédje az ingatlant és a telket az illetéktelen behatolóktól, de a legtöbben arra is ügyelnek, hogy ezzel csökkentsék a beláthatóságot. Azonban a kerítés kialakítása során ajánlott pár dologra figyelni, a legfontosabbakat a Dívány gyűjtötte össze a cikkében.

Ezekre érdemes figyelni a kerítés építése során

Bár minden tulajdonosnak joga van kerítést építeni ingatlana köré, szigorú szabályok vonatkoznak a kivitelezésre. A 2025. január 2-tól hatályos új szabályozás alapján a kerítésépítés szabályait a 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 54. §-a tartalmazza, és komoly büntetést kockáztat, aki nem tartja be az előírásokat.

A kerítés csak saját tulajdonú telekre építhető, és alapvetően nem kötelező, kivéve, ha az adott önkormányzat másként rendelkezik. A kerítés építési engedélyhez nem kötött, de bejelentési kötelezettség előírása lehetséges az önkormányzat részéről. Emellett az építésfelügyeleti hatóság is elrendelheti kerítés építését vagy bontását.

Az is pontosan szabályozva van, hogy hol kell a kerítést elhelyezni: az ingatlan homlokvonalán, az útról nézve jobb oldali telekhatáron, valamint a hátsó telekhatár jobb oldali felén. Ezek karbantartása is a tulajdonos kötelessége. A kerítés legnagyobb megengedett magassága 2 méter lehet – kivéve, ha a helyi adottságok ettől eltérnek. A tömör kerítések esetén ez különösen fontos. Ha szögesdrótot is használnak, annak legalább 2 méter magasan, belső oldalon kell lennie.

A kapunak mindig befelé kell nyílnia – a közterület felé történő nyitás szabályellenes. Emellett az önkormányzat meghatározhatja a kerítés anyagát, színét, átláthatóságát és más vizuális jellemzőit is a településképi szempontok alapján.

Nem lehet teljesen zárt a kerítés

Noha sokan szeretnék kerítésükkel teljesen elzárni magukat a külvilágtól, a beláthatóságra is vonatkozhatnak szabályok. A telken belüli elválasztások esetében pedig nem tömör, hézagos kerítés vagy élősövény az előírt megoldás.

„Fontos kiemelni, hogy az egyes önkormányzatok a fenti szabályozást kiegészíthetik saját rendeleteikkel. Az önkormányzatok településképi, településrendezési szempontok, az egységes utcakép miatt is előírhatnak külön szabályokat, például a kerítés anyagára, színére, átláthatóságára, magasságára”

– figyelmeztet a lap cikkében a jogsegélyszolgálat.

A jogsegélyszolgálat kiemelten hangsúlyozza: építkezés előtt mindenképp érdemes tájékozódni az adott település saját rendeleteiről. Így elkerülhető a bírság, és biztosítható, hogy az új kerítés nemcsak esztétikus és funkcionális, hanem jogszerű is legyen.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)