Friss kutatás: kiderült, mi a magyarok szeretetnyelve

Azt kutatták, hogy mi a legtöbb magyar szeretetnyelve, mutatjuk az eredményeket.

2025. május 5., 15:05

Szerző:

Manapság a szeretetnyelv egyre nagyobb fókuszt kap, és sokan figyelnek arra hogyan kapcsolódnak másokkal. Az Europion kutatásából kiderül, hogy a magyarok jelentős része ismeri a szeretetnyelveket, és sokan figyelembe is veszik ezeket a mindennapok során.

Ez a magyarok legfőbb szeretetnyelve

A szeretetnyelv-elmélet nemcsak a pszichológusok, hanem egyre több magyar hétköznapjaiban is visszaköszön – derül ki egy friss kutatásból, amely a magyar lakosság szeretetnyelvekkel kapcsolatos ismereteit és tapasztalatait vizsgálta. Az amerikai párkapcsolati szakértő, Gary Chapman által kidolgozott elmélet öt szeretetnyelvet különböztet meg: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek és testi érintés. A kutatás célja az volt, hogy feltérképezze, mennyire ismert ez a koncepció Magyarországon, és hogyan jelenik meg a mindennapi kapcsolatokban.

A 16 év feletti magyar lakosság 59 százaléka hallott már az elméletről, és minden ötödik ember részletesen ismeri is azt. A nők és a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében az ismertség meghaladja a 60 százalékot, míg az idősebbek és alacsonyabban iskolázottak kevésbé tájékozottak. A fiatalok (16–29 évesek) a legtájékozottabbak: 74 százalékuk ismeri legalább említés szintjén a szeretetnyelveket.

A kutatás szerint a minőségi idő és a testi érintés a két leggyakrabban preferált szeretetnyelv (mindkettő 31%-kal), míg az ajándékozás (5%) és a szívességek (11%) kevésbé népszerűek. Ugyanakkor a megvalósítás gyakorlati szempontból nem mindig egyszerű: a válaszadók 38 százaléka szerint a minőségi idő biztosítása jelent kihívást, míg 18 százalék a testi érintés hiányát emelte ki. A legtöbben ugyanakkor nem érzik nehéznek az elismerő szavak, ajándék vagy szívességek formájában történő szeretetkifejezést.

Más dolgok mutatkoznak meg a kapcsolatokban

Érdekesség, hogy míg sokan ismerik az elméletet, a gyakorlatban már megoszlanak a tapasztalatok: a megkérdezettek 41 százaléka szerint környezete nem igazán alkalmazza az ő szeretetnyelvét, míg 37 százalék úgy érzi, hogy igen. A fiatalok ebben is pozitívabban nyilatkoztak: több mint felük szerint a környezetük figyel szeretetnyelvükre.

A kapcsolati dinamikákban is különbségek mutatkoznak: a párkapcsolatokban a testi érintés dominál (41%), míg gyermekek és szülők irányában a minőségi idő a legfontosabb szeretetnyelv. A barátságokban a szívességek (31%) és a minőségi idő (27%) kapnak nagyobb szerepet.

Végül, a magyarok fele élt már meg konfliktust amiatt, hogy saját szeretetnyelve eltért a másik félétől – ez is mutatja, hogy az egymás iránti figyelem és megértés alapvető fontosságú a harmonikus kapcsolatok kialakításához és fenntartásához.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)