3 fontos tényező, ami a pajzsmirigybetegség hátterében állhat
Bár sokan nem tudják, de több tényező együttesen tehető felelőssé a pajzsmirigybetegség kialakulásában.
A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a pajzsmirigybetegség elszenvedőinek gyarapodása nem magyarázható kizárólag a jobb orvosi módszerekkel. Ha nem is kizárólag a TSH-érték alapján állapítjuk meg a betegség fennállását, a betegek száma még így is 13 millió felett van, de egyes kalkulációk alapján meghaladja az 50 milliót – írja cikkében az Egészségkalauz.
A lap felidézte, az örökletes tényezőket szokták gyakran emlegetni, de a betegségre hajlamosító gének száma nem növekedett lényegesen. A betegség megjelenésében valójában döntő szerepet játszanak a környezeti faktorok. Ezek közül is a három legfontosabb.
Kémiai anyagok, mérgező, toxikus vegyületek
Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC (endocrine disrupter chemicals) anyagoknak az emberi szervezetre gyakorolt hatásait, a pajzsmirigybetegséghez való hozzájárulását: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg. Az EDC anyagok hatására jelentősen növekszik az autoimmun betegek, így a pajzsmirigybetegek száma is. Az EDC anyagok közül a legfontosabbak a következők:
- Biszfenol-A és hasonló fenolok
- PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
- Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környékén is kimutathatók!
- Égetéskor felszabaduló melléktermékek (dioxinok)
- Rovarirtók (peszticidek)
- Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
- Fémek és fémtartalmú vegyületek
- Természetes anyagok (fitoösztrogének, szója)
Jód túlzott bevitele
Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne.
Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Tehát a túl sok jód fogyasztása is pajzsmirigybetegség melegágya lehet. Fontos megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele káros lehet.
Stressz
Életünk velejárói azok a lelki folyamatok, amelyeket a stressz fogalomba sorolunk, jóllehet a stressz az eredeti orvosi értelmezésben nem mindig káros fogalom. A hétköznapi életben azonban a lelki kimerültséggel, frusztrációval azonos fogalmak, amelyek során nagy mennyiségben szabadulnak fel stressz hormonok és indítják el azokat a kóros immunológiai folyamatokat, amelyek betegségekhez vezethetnek.
Ma már azt is tudjuk, hogy a stressz hatására stressz fehérjék képződnek, amelyeknek az autoimmun folyamatok létrejöttében lényeges szerepük lehet. A stresszt az alábbi tünetekről ismerhetjük fel: nyak, illetve fejfájás, szívdobogásérzés, izzadékonyság, hízás, álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése, gyengeség, gombócérzés a torokban és szájszáradás is jelentkezhet.
S hogy mit tehetünk a pajzsmirigybetegség megelőzése érdekében? Nos, a prevenciónak több szintje van. Társadalmi szinten fontos a környezet, az élelmiszerek és a víz védelme. A környezettudatos nevelés, programok az óvodában, iskolában, munkahelyen. Egyéni szinten ismerni kellene a családban előforduló, örökletes betegségeket és ilyenkor különösen odafigyelni a megelőzésre - gyakran a gyermek megbetegedésekor derül ki, hogy az édesanyjának is pajzsmirigygyulladása, göbe van.
Fontos lenne továbbá a tudatos étkezés, a kémiai ártalmak minimálisra csökkentése, a gyógyszerek szedésekor azok esetleges mellékhatásaira figyelni, valamint a fertőzésekkel szemben a higiénés rendszabályok betartása.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: PEAKSTOCK / SCIENCE PHOTO LIBRAR / LDA / Science Photo Library via AFP)